GeriEkonomi Mandalina 20 kuruştan elde kaldı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Mandalina 20 kuruştan elde kaldı

TÜRKİYE’nin narenciye üretiminin yüzde 8’ini karşılayan Muğlalı üreticinin ürünü ağaçta kaldı. Mandalinanın kilosunu 20, portakal ve limonun kilosunu da 30 kuruşa kadar düşüren üretici, yine de ürününü satamadı.

İl sınırları içinde 1 milyon 323 bin portakal, 580 bin limon ve 281 bin mandalina ağacı bulunan Muğla’da, narenciye üreticisi, bereketli bir yılı geride bırakmasına karşın umduğu satışı yapamadı. Bu yıl 237 bin ton civarında olması beklenen, mandalina, portakal ve limonun yarısından fazlası ağaçta kaldı. Muğlalı üretici, mandalinanın kilosunu 20, portakal ve limonun kilosunu da 30 kuruşa kadar düşürmesine karşın yine de ürününü satamadı.

Ortaca’nın Mergenli Köyü’nde 50 yıldır limon yetiştiren 73 yaşındaki Mustafa Deveci, "100 dönümde limonum var. Ürünün yarısını kilosu 55 kuruştan sattım. Tüccar bir daha uğramadı. Ürünün yarısı ağaçta kaldı. Limonun ağaçtan toplanması gerekir. Toplanmazsa seneye sıkıntı yaratır. Toplamak için adam ve para lazım. Ne yapacağımı şaşırdım" dedi.

Dalaman Ziraat Odası Başkanı Ünatın Barın da narenciye rekoltesinin geçen yıla oranla daha fazla olduğunu ancak, yetiştiricinin, satışlarda umduğunu bulamadığını söyledi. Barın, ağaçta kalan narenciyenin bundan sonra satılmasının mümkün olamayacağını belirtti.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle