GeriEkonomi Maliye'den yumurta savunması
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  3
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Maliye'den yumurta savunması

Maliye Bakanlığı, likit yumurtanın KDV’sini yüzde 8’e indiren kararnamenin tek bir mal için çıkarılmadığını, eğitim ve sağlık hizmetleri başta olmak üzere temel ihtiyaç maddelerine uygulanan KDV oranını indiren, dar ve orta gelirli vatandaşları koruyan sosyal amaçlı geniş kapsamlı bir düzenleme olduğunu açıkladı.

Maliye Bakanlığı, Bakan Kemal Unakıtan’ın oğlunun ürettiği ve "Unakıtan" markasıyla piyasayla çıkarılan likit yumurtanın KDV’sinin yüzde 8’e indirilmesiyle ilgili bir açıklama yaptı. 

KDV’nin indirilmesine ilişkin kararnamenin 29 Aralık 2004 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdiği belirtilen açıklamada, yapılan düzenlemeyle yüzlerce mal ve hizmetin KDV oranının indirildiği belirtildi. İndirim uygulanacak mallar tespit edilirken daha önce indirimli orana tabi olan mallarla benzer işlevi olan ve bu malların konserve, salamura veya kurutulmuş şekilde piyasaya sunulan mamüllerinin indirimli oran kapsamına alındığı kaydedilen açıklamada, bu yaklaşıma uygun olarak likit ve pastörize yumurtanın da KDV’sinin doğal haldeki yumurtanın vergi oranına eşitlendiği bildirildi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle