GeriEkonomi Maliye'den esnafa vergi operasyonu
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  166
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Maliye'den esnafa vergi operasyonu

Maliye'den esnafa vergi operasyonu
refid:7517200 ilişkili resim dosyası

ATO Başkanı Aygün, Maliye Bakanlığı’nın bayramdan sonra 130 bin esnafa 9 milyar YTL'lik vergi operasyonu başlattığını bildirdi.

Vergi borcu olan esnafın banka hesaplarına blokaj konulduğunu bildiren Aygün, blokaj yüzünden çek ve senedini ödeyemeyen esnafın, kara listeye düştüğünü vurguladı.

Sinan Aygün yaptığı açıklamada, Maliye’nin başlattığı uygulamayı “esnafa vergi saldırısı” olarak nitelendirdi. Aygün, "Maliye Bakanlığı bayramdan sonra 130 bin esnafa 9 katrilyonluk vergi saldırısı başlattı" dedi. Hesaplarına blokaj konulan esnafın, paralarını kullanamamaları yüzünden çek ve senetlerini ödeyemeyecek hale geldiklerine dikkat çeken Aygün, “Esnafın sicili bozuluyor, kara listeye düşüyor, işleri durma noktasına geliyor” dedi.

Ödenmeyen çekler yüzünden, esnaftan alacaklı olan tüccarların da bu uygulamadan olumsuz etkilendiğini dile getiren Aygün, “Maliye bir dominoyu devirdi, piyasadaki bütün dominolar birbiri ardına yıkılıyor” dedi.

“IMF EMRETTİ MALİYE YAPIYOR”

Aygün konuyla ilgili olarak şu bilgileri verdi:

“Vergi ödememe eğilimi elbette onaylanacak bir durum değil. Elbette kazanan esnaf vergisini de ödeyecek. Buna kimsenin söz söyleyecek lafı olmaz. Ancak bundan daha kötüsü, IMF emrediyor, paralarını ne pahasına olursa olsun tahsil et diyor, Maliye akla gelmedik yöntemlere başvuruyor. IMF’ye verilen rakamlar tutacak diye, esnafın bayramı bile zehir ediliyor. Şimdi hesaplarına bloke konulan esnafların elleri kolları bağlandı. Bayramdan sonraya verdikleri çeklerin arkası yazılmaya başlandı. Senetleri protesto oluyor, mal bedellerini ödenemiyor. Vergi Dairesi ile anlaşarak vergi borcunu taksitle ödeyen mükelleflerin hesaplarına bile bloke koydular. Böyle uygulama olur mu?”

Esnafın borçlarını ödememe eğiliminden değil, durgun geçen yaz sezonu nedeniyle vergi borçlarını ödeyemediğini kaydeden Aygün, iyiniyetli mükellefler gözetilmeksizin topyekün bir uygulamaya gidilmesinin şık olmadığını söyledi.

SIRA HACİZLERE GELECEK

Banka hesaplarına bloke konulmasından sonra esnafın dükkan ve arabalarına haciz silahıyla gidileceğine dikkat çeken Aygün, esnafa da bir an önce vergi borçlarını ödemeleri konusunda çağrıda bulundu.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle