GeriEkonomi Maliye'den ‘böyle gitmez’ genelgesi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Maliye'den ‘böyle gitmez’ genelgesi

Maliye Bakanı Sümer Oral, 2000 yılı Bütçe Hazırlama Rehberi'ni genel ve katma bütçeli kuruluşlara göndermeye başladı. Oral, rehberdeki açıklamasında, ‘‘Borç faizlerinin bütçedeki payı sürekli artıyor. Mevcut durumu böyle sürdürmenin imkanı kalmadı’’ mesajı verdi.

Maliye Bakanı Sümer Oral, borç faizlerinin bütçe içindeki payının her yıl arttığını ve vergi gelirlerinin daha fazlasının faize gittiğini belirterek, ‘‘Mevcut durumun bu haliyle sürdürülmesi imkanı kalmadı’’ dedi.

2000 yılı Bütçe Hazırlama Rehberi, Maliye Bakanlığı tarafından genel ve katma bütçeli kuruluşlara gönderilmeye başlandı. Rehberin giriş bölümünde Maliye Bakanı Oral'ın 2000 yılı bütçesine ilişkin çeşitli mesajlarına da yer verildi. Oral, açıklamasında faiz ve personel harcamaları nedeniyle bütçedeki esnekliğin giderek azaldığını belirtti. Bütçenin finansmanında borçlanmanın payının büyümesinin de kamu hizmetlerinin maliyetini ciddi boyutlarda arttırdığını kaydeden Maliye Bakanı Oral, ekonominin sağlıklı bir yapıya kavuşturulmasının, mali dengelerin yeniden ve süreklilik arzeden biçimde kurulmasına bağlı olduğunu ifade etti.

Oral, ekonominin uzun süredir içinde yaşadığı kronik yüksek enflasyondan kurtulmasının 2000 yılında da temel hedef olduğunu vurgulayarak, ‘‘Bununla birlikte piyasalardaki durgunluğun giderilerek sürdürülebilir bir büyümenin sağlanması için de her türlü önlem alınacaktır. Bütçemizin hazırlanmasında her zamankinden daha titiz davranmamız gerekir’’ dedi.

BÜTÇE TALİMATLARI

Maliye Bakanı Oral, daha sonra 2000 yılı bütçe çalışmalarında uyulması gerekli genel esaslar hakkında da görüşlerini şöyle sıraladı:

Kuruluşlar, devletin hızla artan borç yükünü dikkate alarak ödenek taleplerinde azami tasarruf ilkesiyle hareket edecek, işlevi kalmamış veya bitirilmesi imkanı olmayan yatırımlar için ödenek talebinde bulunmayacaklar.

Faaliyetler mevcut hizmet binalarında devam ettirilecek, hakkında kesinleşmiş mehkeme veya tahliye kararı olan hizmet binaları dışında kiralama için ödenek istenmeyecek.

Öncelikle arazi satın alma yolu ile kamulaştırma yapılacak, bu mümkün değilse Maliye'ye gerçek ödenek teklifleri ile gelinecek.

Okul, hastane, cezaevi, adalet binası ve güvenlik hizmetlerinin gerektirdiği binalar hariç, diğer tesisler için alım veya kamulaştırmaya gidilemeyecek.

Kamunun yurtdışındaki görevleri, yurtdışı teşkilatları veya Dışışleri Bakanlığı vasıtasıyla yürütülecek.

Bilgisayar alım talepleri, büyük bir dikkatle etüd edilerek karara bağlanacak.

Döşeme, demirbaş, telefon, faks ve benzeri haberleşme cihazlarında tasarrufa azami özen gösterilecek.

Personelin işe geliş-gidişi için yeni servis aracı kiralanması için ödenek istenmeyecek.

Açılış, yıldönümü, seminer ve benzeri etkinlikler kapsamında kokteyl, gezi, yemek gibi davetler için ödenek talebinde bulunulmayacak.

Lisans üstü eğitim-öğretim için yurtdışına gönderileceklerin sayısı 2000 yılında 80'i geçmeyecek. Milli Eğitim Bakanlığı'nın yurtdışı bursalarında da ilk defa gönderilecek burslu öğrenci sayısı 250 olacak.

6 sıfır atın, ‘milyon TL’ yazın uyarısı

Maliye Bakanı Sümer Oral'ın bütçe rehberindeki değerlendirmesinde, bütçe teklifleri ile oluşacak bütçe tasarılarında yer alacak ödenek miktarlarının ‘‘milyon TL’’ olarak gösterileceği belirtildi. Bu çerçevede tasarı ve cetvellere son 6 sıfırın yazılmaması istendi.

Bu arada bütçe rehberinde 2000 yılında uygulanacak giyecek ve yiyecek yardımına ilişkin standart rakamlara da yer verildi. Buna göre, kamu çalışanlarına takım elbise, palto ve manto için 22'şer milyon lira, pantalon-etek için 4.5, gömlek-bluz için 2.5, ayakkabı için 5.5, hemşire-ebe forması için de 4.5 milyon, çorap için ise 250 bin liralık yardımda bulunulacak. Parasız yatılı okul ve yurt öğrencilerinin yiyecek ve giyecek paraları da rehber doğrultusunda düzenlenecek.
Yorumları Göster
Yorumları Gizle