GeriEkonomi Maliye'de 500 bin rantiye listesi var
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Maliye'de 500 bin rantiye listesi var

Bankalar bugüne kadar Maliye'ye 1998'de 2 milyar liranın üzerinde faiz geliri elde eden 390 bin kişinin listesini gönderdi. Ek süre isteyen bankaların göndereceği listelerle birlikte, geçen yıl 2 milyar liranın üzerinde faiz geliri olanların sayısının 500 bin kişiyi geçmesi bekleniyor.

Gelir vergisinde beyanname verme ve vergide ilk taksidi ödeme süresi ay sonunda bitiyor. 1998 yılında elde edilen ticari kazançlar ile serbest meslek kazançları, faiz gelirleri ve diğer gelirlerle birlikte sağlanan kira gelirleri için beyanname verme ve gelir vergisinin ilk taksidini ödeme süresi 1 Nisan Perşembe akşamı sona eriyor.

27-31 Mart tarihlerinin Kurban Bayramı'na denk gelmesi nedeniyle, beyannamenin son günü 31 Mart'dan 1 Nisan'a ertelenirken, aradaki bayram tatili nedeniyle mükelleflerin beyannamelerini verebilecekleri gün sayısı 5 olarak belirlendi.

Gelirler Genel Müdürü Akif Hamzaçebi, gelir vergisi mükelleflerini beyannamelerini süresi içinde vermeye, verginin ilk taksidini de yine zamanında yatırmaya çağırdı.

1998 yılına ait faiz gelirlerinde beyanname verme sınırının 11 milyar 737 milyon lira olarak hesaplanmasına karşılık, 2 milyar limitinin konulmasının gerekçesi de, ‘‘Bir kişinin birden fazla bankada bulunan tasarruflarından faiz geliri elde etme olasılığı’’ olarak bildirildi.
Yorumları Göster
Yorumları Gizle