GeriEkonomi Maliye, transfer kaçağına karşı özel tim kurdu
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Maliye, transfer kaçağına karşı özel tim kurdu

Maliye Bakanlığı Gelirler Genel Müdürlüğü, trilyonların döndüğü futboldaki transfer piyasasında vergi kaçağının önlenmesi için kolları sıvadı. Bol sıfırlı sözleşmelere imza atan futbolcuların, bu yıldan itibaren vergi ayrıcaıklarına son verilmesi ve yüzde 40'a kadar stopaja tabi olmalarıyla birlikte, futbol dünyasındaki vergi beyanları büyük önem kazandı.

Futbolcuların da vergisini son kuruşuna kadar ödemesi için harekete geçen Gelirler Genel Müdürlüğü, İstanbul Defterdarlığı'na da bir yazı göndererek, duyarlı olunmasını istedi. Futbolda transfer piyasasındaki rakamların büyüklüğüne dikkat çekilen yazıda, futbolcuların vergiye konu ücretlerinin doğru olarak beyan edilmesi ve vergilendirilmesi için gerekli her türlü önlemin alınması talimatı verildi. Gelirler Genel Müdürlüğü, İstanbul dışındaki illerin defterdarlıklarını ise bu konuda hassas olmaları konusunda sözlü olarak uyardı.

BEYANNAME VERECEKLER

Fenerbahçe, Galatasaray ve Beşiktaş nedeniyle transferde en fazla paranın döndüğü İstanbul Defterdarlığı da, piyasayı izlemek için 15 kişilik özel bir ekip oluşturdu. Bu ekip, nisan ayından bu yana gerek basın, gerekse televizyonlarda yeralan transfer haberlerini tek tek toplayarak, bir arşiv oluşturdu. Transfer sezonu bitene kadar bu bilgileri derlemeye devam edecek olan özel ekip, daha sonra kulüplerin Federasyon'a ve Maliye'ye bildirecekleri transfer bedellerini alacak.

Ekim ayı başından itibaren bu bedeller ile medyada çıkan ya da gerek futbolcular, gerekse kulüp yöneticilerinin beyanlarıyla ortaya konulan rakamlar tek tek karşılaştırılacak. Resmi bildirim ile daha önce kamuoyuna ilan edilen rakamlar arasında fark saptandığında kulüp yöneticileri ve futbolculara bunun nedeni sorulacak. Daha sonra da cezai işlem yapılacak.

Bu arada bu yılki transfer sezonunda kulüp değiştiren futbolcular, 2000 yılı mart ayında ayrıca gelir vergisi beyannamesi vermek zorunda olacak. Alpay, Ogün, Abdullah, Saffet, Ahmet, Emrah, Hami, Cem, Abdülkadir ve Tamer gibi futbolcular, bu kapsamda bulunacak. Bir vergileme yılında birden fazla işyerinde çalışanlar için getirilen bu hüküm çerçevesinde, sözkonusu futbolcuların ödemesi gereken vergiden, yıl içinde ödedikleri stopajlar düşülecek. Bunun dışında bir gelir varsa, bunun vergisi normal tarife ve ödeme takvimi içinde yatırılacak. (A.A.)

MALİYE Bakanlığı Gelirler Genel Müdürlüğü'nün talimatı üzerine İstanbul Defterdarlığı futbolcu transferlerini incelemek üzere 15 kişilik özel bir tim kurdu. Transferleri inceleme ekibi, nisan ayından itibaren çıkan bütün transfer haberlerini topladı. Şimdi kulüplerin bildirimi bekleniyor.

Doğru beyanda bulunmayan yandı

İstanbul Defterdarlığı yetkilileri, diğer vatandaşlar gibi futbolcuların da Vergi Kanunları'ndan doğan vergi yükümlülüklerini tam olarak yerine getirmeleri gerektiğini ifade ederek, aksi halde devletin gerekli işlemi yapacağını belirttiler. Futbol piyasasında bugüne kadar kamuoyuna açıklanan transfer bedellerinin, iş vergi ödemeye geldiğinde oldukça düşürüldüğünü kaydeden yetkililer, daha sonra şu açıklamada bulundular:

‘‘Kamuoyuna açıklanan transfer bedelleri ile bize gelenlerin farklı olması yüzünden özellikle geçen yıl çok sayıda cezalı tarhiyat işleminde bulunduk. Birçok tanınmış futbolcu bu tür işlemle karşı karşıya kalarak, vergi aslı ile gecikme faizinin yarısını ödedi. Yeni dönemde kayıp ve kaçağı önlemeye dönük elimizde çok daha fazla olanak var. Vergi Yasası ile devreye giren ‘Nereden Buldun' harcamaların kaynağını araştırmak açısından bizim için büyük bir koz. Herkes, gelirini doğru beyan etmek zorunda. Aksi halde, diğer vatandaşlar gibi futbolcular da, ‘Nereden Buldun' sorusuna yanıt vermek zorunda kalır.’’
Yorumları Göster
Yorumları Gizle