GeriEkonomi Maliye, telif vergisi tebliğini değiştiriyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Maliye, telif vergisi tebliğini değiştiriyor

Maliye Bakanlığı, yazar ve şairler başta olmak üzere sanatçıların telif kazançlarının vergilendirilmesiyle ilgili tebliği değiştirme işareti verdi. TÜRMOB Başkanı Mustafa Özyürek de, ‘‘Telif kazancına defter tutma zorunluluğu kalksın’’ dedi.

Maliye Bakanlığı, kamuoyunda tepkilere yol açan telif kazançlarına ilişkin tebliğde değişikliğe gidiyor. Edinilen bilgiye göre, yazar, şair, televizyon yapımcısı ve sanatçıların telif kazançları için defter tutma zorunluğu getiren Maliye Bakanlığı'nın 221 no'lu tebliği yeniden düzenleniyor.

Bu çerçevede, tebliğin tepki çeken bazı hükümleri yeniden ele alınıyor ve bazı mükellefiyetlerde yumuşatmaya gidiliyor. Maliye Bakanı Nami Çağan'ın da bugün bu konuda bir basın toplantısı düzenleyerek, açıklamalarda bulunması bekleniyor.

TÜRMOB: KALDIRILSIN

Bu arada, Türkiye Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler ve Yeminli Mali Müşavirler Odaları Birliği (TÜRMOB) Başkanı Mustafa Özyürek de yaptığı açıklamada, telif kazançları için getirilen defter tutma mecburiyetinin kaldırılmasını istedi.

Özyürek, telif kazançlarının brüt tutarı üzerinden yüzde 10 gelir vergisi, yüzde 1 fon payı ve yüzde 15 KDV olmak üzere yüzde 26 vergi kesilmesinin ağır bir vergi yükü oluşturduğunu belirtti.

Defter tutmanın vergisel bir amacı olamayacağını kaydeden TÜRMOB Başkanı, yazarlara ve sanatçılara defter tastik ettirme, KDV ve geçici vergi beyannamesi ve yıllık gelir vergisi yükümlülükleri getirilerek, adeta bir angarya yüklendiğini savundu.

Özyürek, defter tutmanın siyasi amaçlı vergi incelemeleri ile yazarlar ve sanatçılar için baskı olanağı doğurduğunu da ifade ederek, söz konusu tebliğin yürürlükten kaldırılması ve telif kazançları ile defter tutma mecburiyetine son verilmesi gerektiğini vurguladı.
Yorumları Göster
Yorumları Gizle