GeriEkonomi Maliye, rantiyeye ‘vergi kaçırma’ uyarısı yapacak
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Maliye, rantiyeye ‘vergi kaçırma’ uyarısı yapacak

Maliye Bakanlığı 1998 yılında beyan sınırını aşan faiz gelirlerinin vergiden kaçışını önlemek için ‘‘erken uyarı’’ sistemi kuruyor. Bakanlık, vergi kaçırabileceğinden şüphelendiği mükellefleri, ‘‘sakın vergi kaçırma’’ diye uyaracak.

Maliye Bakanlığı, 1998'de elde edilen faiz gelirleri için vatandaşa yönelik, ‘‘erken uyarı’’ sistemini devreye sokuyor. Sistem sayesinde Maliye, vergi kaçırabileceğinden şüphelendiği mükellefleri, ‘‘sakın vergi kaçırma’’ diye uyaracak.

Gelirler Genel Müdürü Nevzat Saygılıoğlu, mart ayında faiz gelirlerinin doğru beyan edilmesi ve buradaki vergi kaçağının son bulması için bir dizi tedbir aldıklarını söyledi. Faiz gelirlerinin vergilendirilmesi konusunda Bankalar Birliği ile defalarca biraraya geldiklerini belirten Saygılıoğlu, şöyle konuştu:

‘‘Onlara şunu dedik. (Önceden bu faiz bilgilerine sahip olmak istiyoruz.) Niye? Vatandaşları uyarmak için. Denetimde herkes gelip bankaları rahatsız etmesin diye, belirli bir norm oluşturalım diye. Zaten inceleme elemanlarımız illerde, ilçelerde, belli rakamlarla, belli ölçülerde birbirinden bağımsız şekilde bilgi alıyor. Bu bankaları külfete sokuyor. Halbuki biz, bilgisayar ortamında, formatlaşmış şekilde bu bilgileri alırsak, bunları inceleme birimlerine de veririz. Bir daha ek bilgi talebinde bulunulmaz. 2 milyar ve üzerinde faiz geliri elde edenlere ilişkin bilgiler bize 1 Mart'tan önce gelecek. Niye 2 milyar? Bir kişinin aynı bankanın farklı şubelerinde veya başka bankalarda birden fazla hesabı olabilir diye.’’

LİMİTİ AŞANLAR

Saygılıoğlu, söz konusu listelerin hemen Bilgi İşlem Merkezi'nde değerlendirmeye alınacağını ve faizde beyan limitini aşanların tek tek belirleneceğini bildirdi.

Bu değerlendirmenin ardından bu defa ortaya çıkan listeleri ilgili Defterdarlıklara göndereceklerini anlatan Saygılıoğlu, ‘‘Diyelim İstanbul. (Senin görev alanında şu vergi dairelerinde olması gereken şu şu isimlerin faiz beyanında bulunması gerekiyor. Onları takip edin, onları uyarın) diyeceğiz. Tam anlamıyla erken uyarı sistemi’’ dedi.

Saygılıoğlu, şöyle devam etti:

‘‘Söz konusu uygulamayla, İdare olarak da önceden harekete geçiyoruz. (Vatandaş vergi kaçırsa da ben yakalarım) demiyoruz. Önceden onu uyarıyoruz. (Arkadaş. Biz biliyoruz. Elimizde kaydınız var. Gel beyannameni ver) diyoruz. Geçen yıl mart ayında teknik çerçevede tartışmalar oldu. Sistem tam oturmamıştı. Bu yıl böyle bir sıkıntı yok. Sonuçta, faiz geliri elde edenler, limitin üstündeyse beyanname verecek.’’

Bankaların milyonlarca müşteriye hizmet veren bir kesim olduğuna dikkat çeken Saygılıoğlu, şunları söyledi:

‘‘Onlar da verginin önemini bilerek hareket ettiği sürece, neler yapıp, yapamayacağımız ortaya çıkar. Banka sadece mükellef olarak muhatabımız değil. Aynı zamanda 10 küsur milyon mudinin bana hesabını verebilecek bir muhatap. Yetişmiş kadroları var, bilgisayar ortamında çalışıyorlar. Hepsi reklam veriyor (Biz en iyisiyiz) diyor. Biz de o iyi imkanlardan yararlanmak istiyoruz. Bunu birbirimizi anlayarak yapacağız. Şu ana kadar onlardan da gerekli anlayışı gördük.’’

Faizde beyan sınırı 11.7 milyar

Maliye Bakanlığı, geçen yıl elde edilen faiz gelirlerinin vergilendirilmesinde indirim oranını yüzde 78.7 olarak belirledi. Bu şekilde yıl içinde elde edilen faiz gelirlerinden yüzde 78.7'nin düşülmesi sonucu ortaya çıkan rakam 2.5 milyar lirayı aşıyorsa, bu kazançlar için Mart ayında gelir vergisi beyannamesi verilmesi gerekiyor. Böylece geride bıraktığımız yıl elde edilen 11 milyar 734 milyon liraya kadarki faiz gelirleri beyanname dışı kalırken, bunun üzerindeki gelirlere beyanname zorunluluğu geliyor.
Yorumları Göster
Yorumları Gizle