GeriEkonomi Maliye: Marsan paravan şirket
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Maliye: Marsan paravan şirket

Maliye'nin raporunda, Çiller Ailesi'nin, ‘Malvarlıkları gelir durumları, yatları, şirketleri, kalan mirasları, gelirleri, giderleri tek tek incelendiği ve sonuç olarak haksız kazanç elde ettikleri ve eksik mal bildiriminde bulunduklarının tesbit edildiği’ belirtildi. Raporda yer alan bazı saptamalar özetle şöyle:

Özer Çiler'in, ortağı olduğu ve belirgin bir faaliyeti olmayan Marsan A.Ş.'ye sürekli borç vermiştir. Bu borçların önemli bir kısmı geri ödenmemiştir.

Özer Çiller'in ortak olduğu diğer şirketlerdeki cari hesap bakiyeleri yıl sonlarında Marsan A.Ş.'deki Özer Çiller hesabına intikal ettirilmiştir.

Dönem içinde yapılan vergi kanunları açısından kanunen kabul edilmeyen gider niteliğindeki bazı harcamalar, cari hesaplara borç kaydedilmiştir. Bu şekilde Özer Çiller'in şirketlerden olan alacağı azaltılmıştır.

Şirketlerin geçmiş yıl zararları cari hesaplara aktarılarak Özer Çiller'in şirketlerden olan alacağı, söz konusu tutarlar kadar azaltılmıştır.

Yıl sonlarında cari hesapların bakiyesinde yer alan tutarlar uzun vadeli borçlar hesabına intikal ettirilmiştir. Bu tesbitler ışığında:

‘‘Marsan A.Ş.nin gerçek anlamda faaliyet gösteren bir şirket olmadığı, Marsan A.Ş.'nin bilançolarında görüldüğü üzere genelde zarar ettiği, buna rağmen Özer Çiller'in Marsan'a sürekli borç verdiği. Marsan A.Ş.'nin faaliyet gelirleri ile karşılanamayacak ölçüde yeni iştirakte bulunduğu, faaliyetlerle ilgisi olmadığı halde yatlar satın aldığı, bu yatları ticari bir amaç için kullanmadığı ve gelir elde etmediği, Marsan A.Ş.'nin edindiği varlıkların Özer Çiller'in verdiği borçlar ile alındığı ve Özer Çiller'in Marsan A.Ş.'den sürekli alacaklı olduğu, bu alacakların kayıtlarla azaltıldığı tesbit edilmiştir.

Marsan bu görünümü ile ticari faaliyetler yürüterek kâr elde etmeyi amaçlayan bir şirket değil, sahiplerinin menkul, gayrimenkul satınalımlarını yapan, yurtdışına servet transferlerini gerçekleştiren, bu işlemlerini kayıtları içinde örtüleyen, sahiplerinin mal varlıklarını gizleyen paravan bir şirkettir. Özer Çiller şirketin yüzde 99'una sahiptir.

Servetlerini cari hesapla gizlediler

Maliye Bakanlığı uzmanlarının hazırladığı 65 sayfalık raporda Çiller Ailesi'nin malvarlığı ile ilgili olarak şu saptamalara yer verildi:

Kanuna uygun olarak sağlandığı ispat edilemeyen haksız mal edinme miktarı toplam 23.045.994.807 liradır.

Gayrimenkul alış ve satışları rayiç bedel hesaplaması yapılmamıştır.

İnşa edilen tesislerde maliyet bedeli esas alınmamıştır.

Dönemi ve kesin miktarının tesbiti mümkün olmayan harcamalar dikkate alınmamıştır.

Veraseten kaldığı iddia edilen altın ve döviz kaynaklı repo kazançları birikim sağlayacak gelir olarak kabul edilmemiştir.

Maaşların tamamı birikim sayılabilecek gelir, sayılmıştır.

Bazı inşatlarda harcamalar hesaba alınmamıştır.

Tansu ve Özer Çiller'in gelirleriyle uygun olmayan harcamalarının cari hesaplar kullanılarak gizlendiği görülmüştür.

Çıkın hesabı da rapora girdi

Tansu Çiller'in eşi Özer Çiller'in Meclis araştırma komisyonunda verdiği ifadesinde ‘‘kalan miras kaynanamın çıkınından çıktı’’ dediği servet, raporda şöyle belirtiliyor: Muazzez Çiller'in vefatı üzerine, Karaköy Vergi Dairesi'ndeki veraset intikal vergisi beyannamesinin menkul mallar bölümünde İş Bankası Gayrettepe Şubesi'nde 200 Nolu kiralık kasa beyan edilmiştir. Kasa en son Muazzez Çiller tarafından 31.08.1990’da açılmıştır.

1 adet cep saati, 17 taşlı Helbros

1 adet altın madalyon,

1 adet elmas ve yakut taşlı altın bilezikli saat

1 adet safir taşlı platin yüzük

1 çift imitasyon küpe

1 adet imitasyon broş

1 adet gümüş yaka iğnesi

1 adet alüminyum gözlük çerçevesi

2 adet vadeli mevduat hesap defteri

M.Hayati Savran adına vekalet fotokopisi

4 adet tapu senedi fotokopisi

Çiller daha sonra ek bir veraset intikal vergi beyannamesi vermiştir. Bu beyanname ile beyan edilen mallar aşağıdaki gibidir:

Kiralık kasa 20 milyon

Hisse senedi 400 milyon

Telefon 5 milyon

Çeşitli banka hesaplarında 412.831.282 lira

880 Cumhuriyet altını 3.097.600.000 lira

570.000 ABD Doları (24.225.000.000 TL)

690.000 Alman Markı (21.114.000.000 TL)

Bu değerlerin vefat eden şahıs nezdinde saklı olup olmayacağı hususu daha önce soruşturma komisyonunda şüphe konusu olmuştur. Konu ile ilgili olarak Tansu Çiller'e sorulan soru Anayasa'ya aykırılık gerekçesi ile cevaplandırılmamıştır.Yorumları Göster
Yorumları Gizle