GeriEkonomi Maliye, emekli gurbetçinin vergisine ‘yıllık 10 bin Euro’ sınırı getiriyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Maliye, emekli gurbetçinin vergisine ‘yıllık 10 bin Euro’ sınırı getiriyor

Maliye, emekli gurbetçinin vergisine ‘yıllık 10 bin Euro’ sınırı getiriyor
refid:14646625 ilişkili resim dosyası

Maliye Bakanlığı, Almanya’da çalıştıktan sonra emekli olan ve yıllık 10 bin Euro’ya kadar maaş alanların gelirlerinin vergiye tabi tutulmayacağını, ancak bu tutarı aşanların maaşlarından yüzde 10 vergi kesintisi yapılacağını açıkladı.

Maliye Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, 1 Ocak 1990 tarihinden itibaren uygulanmaya başlayan Türkiye-Almanya Çifte Vergilendirmeyi Önleme Anlaşması’nın 21 Temmuz 2009 tarihinde Almanya tarafınca feshedildiği hatırlatılarak, yeni anlaşmanın 5 tur görüşmeden sonra önceki gün Ankara’da parafe edildiği belirtildi.
Çok az emekli etkilenecek
Almanya’nın anlaşmayı feshetme kararında etkili olan emeklilik olayında Alman taraf, ülkelerinde çalışıp, emekli olan Türklerin emekli maaşlarından Almanya mevzuatına göre vergi kesilmesini isterken Türkiye ise buna karşı çıkmıştı. Daha önceki 4 tur görüşme de, bu konuda anlaşmaya varılamaması nedeniyle başarısızlıkla sonuçlanırken, son turda Almanya 10 bin Euro’luk istisnayı kabul etti. Buna göre, Almanya’da çalıştıktan sonra emekli olan ve 1 yıllık emekli maaşının toplamı 10 bin Euro ve altında bulunan gurbetçilerimizin emekli aylıklarından herhangi bir vergi kesilmeyecek.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle