GeriEkonomi Maliye’den icralara "seçim-tatil" molası
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  3
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Maliye’den icralara "seçim-tatil" molası

Maliye Bakanlığı, denetim birimlerini mali tatil sürecinde “mükelleflerin üzerine gitmeyin” diye şifahen uyarırken, maliyeciler 22 Temmuz’a kadar icra takibi de yapmayacak.

Maliye yetkilileri de, denetimlerin devam edeceğini, muhasebeci ve müşavirlerin tatilde olması nedeniyle mükelleflere icra götürülmeyeceğini bildirdi.

Maliye Bakanlığı, 22 Temmuz’da yapılacak genel seçimler öncesinde mükelleflerin üzerine gitmeme kararı aldı. Maliye Bakanlığı yetkilileri bunun 3 Temmuz’da başlayan ve 20 Temmuz’da sona erecek olan mali tatil kapsamında bir uygulama olduğunu öne sürdüler. Gelir kontrolörleri ve hesap uzmanlarının seçimlerden sonra denetimlere başlayacağı bildirilirken, seçim öncesi kısmen de olsa denetim yapılacağı kaydedildi. Maliye yetkilileri, denetimlerin azalması ve icra takiplerinin durdurulmasının seçimle ilgisi bulunmadığını öne sürerken, “Mali tatil nedeniyle müşavir ve muhasebeciler tatil yapıyor. Mükellefe icra götürülmesi durumunda muhasebecisine ulaşamayacak. Böyle bir durumda mükellef zora girecek. Mali tatil sona erinceye kadar yapılan bir uygulama” değerlendirmesini yaptılar.

MALİ TATİL KAPSAMINDA OLMAYANLAR

Bu arada gelir idareleri, il özel idareleri ve belediyeler tarafından tarh veya tahsil edilen (ithalde alınan katma değer vergisi, emlak vergisi, çevre temizlik vergisi gibi) vergi, resim ve harçların ödeme takvimi mali tatil kapsamında bulunmuyor. Kaynak kullanımını destekleme fonu kesintilerine ilişkin olarak verilmesi gereken bildirimlerin verilme ve ödeme süreleri de mali tatil nedeniyle uzamayacak. Özel kanunlarında ödeme süreleri tespit edilmemiş amme alacaklarının ödeme sürelerin mali tatile rastlaması durumunda, belirlenen ödeme süreleri de uzatılmayacak. Gerek tarhiyat öncesi gerekse de tarhiyat sonrası uzlaşmayla ilgili olarak, mükelleflerin bu yönde bir talebi olmadığı müddetçe, mali tatil süresi içinde uzlaşma günü verilemeyecek. Belirli sürelerde yapılması gereken muhasebe kayıt süreleri, bildirim süreleri ve vergiyle ilgili işlemlere ilişkin dava açma süreleri mali tatil süresince işlemeyecek.(ANKA)


Yorumları Göster
Yorumları Gizle