GeriEkonomi Maliye de sıkılaşacak
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Maliye de sıkılaşacak

Maliye de sıkılaşacak

MALİYE Bakanı Naci Ağbal, enflasyonu tek haneye çekmek ve cari açığı aşağıya indirmek için maliye politikasında daha sıkı bir duruş oluşturulması gerektiğini belirterek, “Bu konuda hiçbir tereddüt yok. Biz Merkez Bankamız ile birlikte ekonomi yönetimi olarak her zaman için para politikalarıyla maliye politikalarının uyumunu gözetiyoruz, bundan sonra da gözetmeye devam edeceğiz. Para politikasında son dönemde alınan kararlara paralel olarak maliye politikasında da benzeri bir sıkılaşmaya gireceğiz” dedi.

Kamu maliyesi dengesi üzerinden para politikasına güçlü bir destek vereceklerini kaydeden Ağbal, “Maliye politikası önümüzdeki dönemde fiyat ve vergi ayarlamaları bakımından enflasyon beklentilerini aşağıya çekecek, enflasyonist baskılara neden olmayacak bir kamu maliye çerçevesi oluşturacak. Yine kamu harcamalarının kompozisyonu bakımından da özellikle para politikasının oluşturmaya çalıştığı ve ekonomik çerçeveye uygun bir kamu harcamaları kompozisyonu oluşturacağız” açıklamasını yaptı.

Ağbal, Bloomberg HT yayınında kamu maliyesi kazanımlarından asla vazgeçmeyeceklerini ifade ederek, “Mali disipline devam edeceğiz. Yeni Orta Vadeli Program’da (OVP) yine bütçe açığı seviyeleri yüzde 1’ler seviyesinde olacak” dedi. Ağbal, OVP hazırlıklarına seçimden hemen sonra temmuz ayında başlayacaklarını ifade ederek, “2019, 2020, 2021 yıllarını kapsayan OVP’yi hazırlayacağız. O programda birinci önceliğimiz kamu maliyesinde sahip olduğumuz kazanımları korumak, dengeli, sürdürülebilir bir mali konsolidasyonu sağlamak olacak. Bunun yolları var. Burada ‘Vergi artışı yapacağız’ demiyoruz. Tam tersine imkanlarımızı kullanacağız” bilgisini verdi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle