GeriEkonomi Maliye Bakanlığı'nda Ahmet Seyit Baş dönemi
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  11
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Maliye Bakanlığı'nda Ahmet Seyit Baş dönemi

Maliye Bakanlığı'nda Ahmet Seyit Baş dönemi
refid:29953681-spot ilişkili resim dosyası

Kamunun en önemli makamlarından olan Maliye Bakanlığı Müsteşarlığına, ikinci kez İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetiminden bir isim atandı. Eski İçişleri Bakanı ve AKP Erzurum Milletvekili Efkan Ala, eski Maliye Müsteşarı, AKP Bayburt Milletvekili Naci Ağbal, yeni İçişleri Bakanı Selami Altınok, İçişleri Bakanlığı Müsteşarı Sebahattin Öztürk'ün üniversiteden arkadaşı olan Ahmet Seyit Baş, bürokrasinin en önemli makamına atanan isim oldu.

Ahmet Davutoğlu başkanlığında kurulan Geçici Bakanlar Kurulu'nun ilk ataması Maliye Müsteşarlığı'na yapıldı. Naci Ağbal'ın 7 Haziran seçimleri için istifa etmesinin ardından vekaletle yönetilen Maliye Müsteşarlığı'na Ahmet Seyit Baş getirildi. Ankara kulislerinde Baş'ın ataması "Bürokraside Ankara Siyasal ekolü bitmişti. İstanbul ekolü tüm hızıyla devam ediyor" şeklinde yorumlandı.

MALİYE'DE İKİNCİ İÇİŞLERİNDE 4.İSTANBULLU
İçişleri eski Bakanı, AKP Erzurum Milletvekili Efkan Ala ve eski Müsteşar Naci Ağbal gibi Ahmet Seyit Baş da İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi mezunu. Ala'nın 1987'de bitirdiği üniversiteden Ağbal ve Baş, 1989'da mezun oldu.

7 Haziran seçimleri nedeniyle Efkan Ala'nın bakanlıktan istifa etmesiyle İçişleri Bakanlığı'na atanan Sebahattin Öztürk de İstanbul Siyasal Bilgiler Fakültesi mezunuydu.

1 Kasım seçimleri için kurulan Geçici Hükümette İçişleri Bakanlığı'na getirilen Selami Altınok'un da, İçişleri Bakanlığı Müsteşarı Mükerrem Ünlüer'in de Erzurumlu oldukları gibi İstanbul Üniversitesi Siyasal mezunu olmaları dikkat çekti.


UNAKITAN BAŞKAN, DANIŞMAN, GENEL MÜDÜR YAPTI
Eski Müsteşar Ağbal'ın yanısıra Efkan Ala, Selami Altınok, Mükerrem Ünlüer, Sebahattin Öztürk'ün arkadaşı olan Seyit Ahmet Baş, 1991 yılında Hesap Uzmanı olarak Maliye'ye girdi. 2001-2003 yılları arasında ABD Boston Üniversitesinde Finans alanında yüksek lisans yaptı.

Dönemin Maliye Bakanı Kemal Unakıtan tarafından Gelir İdaresi'nde Daire Başkanlığına, ardından bakan danışmanlığına atandı. 2006 yılında Gelir Politikaları Genel Müdürlüğünü kurarak genel müdür oldu. 2010-2011 yıllarında Müsteşar Yardımcılığına atanan Baş, İstanbul Uluslararası Finans Merkezi Projesi Vergi Komitesi Başkanlığı görevinde bulundu.

2011 yılında Kamu Gözetimi, Muhasebe ve Denetim Standartları Kurumunun kuruluşunda görev alan Baş, aynı kurumun ilk başkanı oldu.
4 yıldır başkanlık görevini yürüten Baş, 28 Ağustos'ta kurulan Geçici Hükümetin Başbakanı Ahmet Davutoğlu, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ve Cumhurbaşkanı Erdoğan imzasıyla 29 Ağustos'ta müsteşarlığa atandı.

ayalp@hurriyet.com.tr


Yorumları Göster
Yorumları Gizle