GeriEkonomi Maliye Bakanlığı tarım sektörünü gözaltına alıyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Maliye Bakanlığı tarım sektörünü gözaltına alıyor

Maliye Bakanlığı, kayıt dışılığı önlemek ve sektörle ilgili bilgi elde etmek amacıyla tarım sektöründe inceleme yapacak.

Antalya Vergi Dairesi Başkanı Mahmut Sütçü, yaptığı açıklamada, yeni dönemde sektörel denetimlere ağırlık verdiklerini bildirdi.

Daha önce, turizm ve kuyum sektörü başta olmak üzere bazı sektörlerde, yaygın yoğun denetimler yaptıklarını belirten Sütçü, Antalya ekonomisinin en güçlü olduğu tarım sektöründe de, bilgi edinmek ve kayıt dışılığı önlemek amacıyla “Bilgi amaçlı” denetim yapacaklarını ifade etti.

Sütçü, şöyle konuştu:

“Meyve sebze komisyoncuları, üreticiler, zirai ilaç bayileri, gübre satıcıları, fide üreticileri, sera üreticileri ve ticaretini yapanlar, ithalat ve ihracatçılar ile tohumculuk şirketlerinden sektörle ilgili bilgi alınacak. Kayıt dışı olanlar kayıt altına alınacak. Bu denetimler tamamen bilgi amaçlı olacak. Daha sonra yapılacak denetimler için denetim ekiplerine bilgi desteği sağlanmış olunacak.”

Sütçü, tarım sektöründe yapılacak bilgilendirme amaçlı denetimler için üç kişiden oluşan bir ekip oluşturduklarını kaydetti.

İNŞAAT SEKTÖRÜ İNCELEMESİ SÜRÜYOR

Sütçü, inşaat sektörünün incelenmesi amacıyla oluşturulan denetim ekiplerinin, kredi ile konut alan ve satanlar, arsa karşılığı kat alım satımı yapanlar, inşaat malzemeleri satanlar, müteahhitler ve taş ocağı işletmelerini de mali açıdan denetlemeye devam ettiğini bildirdi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle