GeriEkonomi Maliye: 1998'de hedef yüzde 65 enflasyon
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Maliye: 1998'de hedef yüzde 65 enflasyon

1998 yılı bütçesi için çalışmalarını yürüten Maliye Bakanlığı, önümüzdeki yıl enflasyonu yüzde 65 olarak hedefliyor. Maliye'nin büyüme hızı hedefi de yüzde 5-5.5 düzeyinde olacak.

Maliye Bakanlığı, yeni yıla ilişkin bütçe çalışmalarında 1998 yılı enflasyonunu yüzde 65 olarak baz aldı.

Maliye Bakanlığı'nın, bütçe çalışmalarında 1998 enflasyonu için yüzde 65'i, büyüme hızı için de yüzde 5- 5.5 rakamlarını baz aldığı belirlendi. Bakanlık yetkilileri, ‘‘Bütçe ödeneklerini, bu temel rakamlar üzerine oturtmaya hazırlanıyoruz. 1998 enflasyonu için yüzde 65 rakamı, şu şartlarda en gerçekçi tahmin’’ dediler.

Maliyeciler, 1998 bütçesine dönük çalışmaları sürdürürken, diğer yandan da 1997 ek bütçesi için yoğun hazırlıklar yapıyorlar. DPT ve Hazine'nin de katkıda bulunduğu ek bütçe çalışmalarında, Maliye bütçe büyüklüğünü 1 katrilyon 250 trilyon ya da en fazla 1.3 katrilyon lira dolayında tutma çabası içinde bulunuyor.

Maliye Bakanlığı'nın belirlemelerine göre, ek bütçenin 400 trilyon lirası iç ve dış borç faiz ödemelerine gidecek. Sosyal güvenlik kuruluşlarına 230 trilyon lira, Ziraat Bankası ve diğer kuruluşların görev zararlarıyla birlikte transferler için ek bütçeye konulacak ödenek 900 trilyon lirayı bulacak. Personel için de ek bütçeye 325 trilyon lira konulacak. Bu durumda yatırımlar için 75 trilyon dolayında bir para kalacak.

AÇIĞI KÜÇÜLTME ÇABASI

Bu arada, Maliye Bakanı Zekeriya Temizel'in hem bu yılın bütçe açığının vergi gelirlerindeki ek artışla 2.4 katrilyon liranın altına çekilmesini istediği, 1998'in ipotek altına sokulmaması için ek bütçede büyüklüğün 1.3 katrilyon liranın üstüne çıkmasına sıcak bakmadığı öğrenildi.

Son Yüksek Planlama Kurulu toplantısının ardından Devlet Bakanı Işın Çelebi'nin ek bütçede yatırımlara 150 ile 190 trilyon lira arasında bir ödenek ayrılacağına yönelik sözleri dikkate alındığında, söz konusu ödenek için ya özellikle transfer kaleminde bir miktar kısıntıya gidilmesi gerekecek ya da yatırım ödenekleri biraz düşürülecek.

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle