GeriEkonomi Mali sistem siyasetin gölgesinden çıkıyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Mali sistem siyasetin gölgesinden çıkıyor

Hazine Müsteşarı Mahfi Eğilmez, mali kesim reform tasarısının ay sonuna yetiştirilmeye çalışıldığını söyledi. Reform ile mali kesimin politik kararlardan kurtulacağını kaydeden Eğilmez, Başbakan Yılmaz'ın bu reforma onay verdiğini söyledi.

HÜKÜMET bir yandYapılacak reformla mali kesimle ilgili kurulacak olan şirketlere, mevcut şirketlerin faaliyetlerinin devamına, şirketlerin kapatılmasına, belirlenen ilke ve esaslar çerçevesinde bu bağımsız kurumun karar vereceğini kaydeden Eğilmez, politikacıların bu işlere karışmayacağını söyledi.an enflasyonla mücadele kararı verirken, öte yandan da çeşitli şaibelere neden olan, başta bankalar olmak üzere mali kesimdeki kritik kararları politikacıların yetkisinden çıkarmaya hazırlanıyor.

Hazine Müsteşarı Mahfi Eğilmez, mali kesim reformu öngören yasa tasarısı üzerindeki çalışmaların ay sonunda Hükümete sunulmak amacıyla hızlandırıldığını söyledi. Reform ile mali kesime dönük kararların politikacıların yetkisinden alınacağını ve siyasi kararlardan uzaklaştırılacağını kaydeden Eğilmez, Başbakan Mesut Yılmaz'ın da ilke olarak bu reforma onay verdiğini söyledi.

YENİ ÖRGÜTLENME

Reformun en önemli unsurunu mali sektöre ilişkin yeni örgütlenme biçiminin oluşturacağını kaydeden Eğilmez, bir-kaç seçenek üzerinde çalıştıklarını belirterek reform ile sadece bankacılık değil, başta sigortacılık olmak üzere bankacılık dışındaki mali kesimin ve sermaye piyasasının da özerk bir yapıda yeniden örgütleneceğini söyledi.

Yapılacak reformla mali kesimle ilgili kurulacak olan şirketlere, mevcut şirketlerin faaliyetlerinin devamına, şirketlerin kapatılmasına, belirlenen ilke ve esaslar çerçevesinde bu bağımsız kurumun karar vereceğini kaydeden Eğilmez, politikacıların bu işlere karışmayacağını söyledi.

ÜÇLÜ YAPI

Reform ile mali kesime dönük kararların politik yorumlardan uzaklaştırılmasının esas olacağını kaydeden Eğilmez, örgütlenmenin nasıl yapılacağı konusunda ise bir-kaç seçenek üzerinde çalıştıklarını söyledi.

Seçeneklerden birinin bankacılık kesimini ilgilendiren bütün birimlerin biraraya toplanıp içinde SPK’nın da yeralacağı tekli bir yapı olduğunu kaydeden Eğilmez, ikili ya da üçlü bir yapı üzerinde de durulduğunu söyledi. Eğilmez, bankacılık kesiminin bir kurum, SPK'nın ayrı kurum, bankacılık dışı mali kesimin de üçüncü bir kurum olarak örgütlenip, hepsinin ütünde bir üst kurul oluşturulabileceğini de kaydetti.

Eğilmez, üçlü bir yapı oluşturulması halinde kurulacak üst kurula, ekonominin koordinasyonundan sorumlu Bakanın başkanlık edebileceğini söyledi. Bu üst kurulda Hazine Müsteşarı ve Merkez Bankası Başkanı'nın bulunabileceğini kaydeden Eğilmez, şu bilgiyi verdi: ‘‘Ancak kurulun çoğunluğu devlet dışından seçilecek bağımsız kişilerden oluşacak. Kesinlikle politikacı ve bürokrat ağırlığı olmayacak. Bu üst kurul genel kurul gibi çalışırken, altında bulunacak 3 ayrı özerk kurum, SPK benzeri örgütlenecek. Genel kurulda mali kesime ilişkin esaslar ve ilkeler belirlenecek. Uygulamayı bu bağımsız kurullar yapacak’’

TEK ÇATI

Üçlü yapıya karar verildiği takdirde 3 ayrı kurumun bünyesine, şu anda çeşitli ekonomik kuruluşlar içinde yeralan ilgili birimler dahil edilecek. Hazine bünyesindeki bankacılık genel müdürlüğü ve bankalar yeminli murakıpları ile Merkez Bankası bünyesindeki bankacılık ve Mevduat Sigorta Fonu, yeni oluşturulacak bankacılık kurumuna devredecek.

SPK mevcut yapısını korurken sigorta ve diğer mali kesimle ilgili kurulacak yeni kurula, Hazine bünyesindeki sigortacılık genel müdürlüğü, sigorta murakabe kurulu dahil edilecek .


Yorumları Göster
Yorumları Gizle