GeriEkonomi Mali sistem Euro sahteciliğini önleyecek
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Mali sistem Euro sahteciliğini önleyecek

Türkiye Bankalar Birliği (TBB), 1 Ocak 2002 tarihinden itibaren tedavüle çıkacak olan Euro`ya değişimin mali sistem yoluyla yapılmasının vatandaşları muhtemel sahtecilik işlemlerinden de koruyacağını bildirdi.

TBB tarafından yapılan açıklamada, Euro`nun (EUR), Avrupa Para Birliği`ne üye 12 ülkenin ortak para birimi olduğu hatırlatılarak, 1 Ocak 2002 tarihinden itibaren para birimlerini Euro ile değiştirerek, tüm işlemlerde Euro banknot ve madeni paraları kullanacakları belirtildi.

Açıklamaya göre, Euro banknot ve madeni paralar Türkiye`de, Avrupa Birliği (AB) ülkeleri ve diğer ülkelerle birlikte aynı zamanda kullanılmaya başlanacak.

Kayıpsız değiştirme için son tarih 31 Aralık 2001 olduğu ifade edilen açıklamaya göre, bankalarda, 12 para biriminden açılmış hesapların, en geç 31 Aralık 2001 tarihinde Euro`ya değişimi tamamlanmış olacak.

Bu tarihe kadar bankalardaki mevcut hesaplarda yapılacak Euro`ya değişim işlemi bankalarımız tarafından masrafsız gerçekleştirilecek.

12 para biriminin Euro`ya değişim oranları AB tarafından sabit olarak belirlendiğinden bu paraların, Euro`ya değiştirilmesinde herhangi bir kayıp söz konusu olmayacak.

Ellerinde bu 12 para biriminden nakit bulunduranlar da 31 Aralık 2001 tarihine kadar bankalarda döviz hesabı açtırdıkları takdirde bu otomatik değişimden yararlanacaklar.

Ellerinde 12 para biriminden nakit bulunduranlar 2 Ocak 2002 tarihinden itibaren bankalara getirdikleri bu paralar karşılığında Euro hesabı açtırabilecekleri gibi nakit Euro`da alabilecekler. Ancak, bu tarihten sonra yapılacak nakit değişimlerinde bankalar değişim komisyonlarını serbestçe belirleyecek.

Euro`nun efektif alış/satış kurları 1 Ocak 2002 tarihinden itibaren günlük olarak yayımlanacak.

Euro`ya değişim işleminin 31 Aralık 2001 tarihine kadar bankalarda hesap açtırılarak yapılması hem vatandaşın hem de ekonomimizin yararına olacak.

Euro`ya değişimin mali sistem yoluyla yapılması vatandaşları muhtemel sahtecilik işlemlerinden de koruyacak.

1 Ocak 2002 tarihinde yürürlükten kalkacak olan 12 ülke parası şöyle:

Avurturya Şilini; Alman Markı; Belçika Frangı; Fin Markkası; Fransız Frangı; Hollanda Florini; Lüksemburg Frangı; İrlanda Lirası; İspanyol Pesatası; İtalyan Lireti; Portekiz Esküdosu; Yunan Drahmisi.

12 para biriminin Euro`ya değişim oranları şöyle belirlendi:

Yorumları Göster
Yorumları Gizle