GeriEkonomi Mali sektörde kader günleri
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Mali sektörde kader günleri

Ankara'da mali sektörün yeniden şekillendirilmesine ilişkin yapılan toplantılar son günlerde yoğunlaştı. Önümüzdeki hafta iyice hızlanacak olan toplantılarda üst düzeyde kararlar alınarak, banka ve sigorta sektörü başta olmak üzere, mali sektörün bundan sonraki çalışmalarını belirleyecek yasa ve diğer kurallara son şekli verilecek.

Geçen hafta Bankalar Birliği Yönetim Kurulunun Hazine Müsteşarı Yener Dinçmen ve ekibi ile yaptığı toplantıda kararlaştırıldığı üzere, dün Hazine'de Mali Sektör reform tasarısı üzerinde teknik çalışmalara başlandı. Hazine uzmanları ile Birlik hukukçuları biraraya gelerek tasarının her bir maddesini teker teker yeniden gözden geçirdiler.

Yapılacak bu çalışmaların sonucunda ortaya çıkan maddelerin ve maddeler konusundaki giderilemeyen görüş ayrılıklarının önümüzdeki hafta Yener Dinçmen Başkanlığında yeniden yapılacak toplantılarda son şeklini alacağı belirtildi.

Bilgi veren yetkililer, bankaların özellikle idari cezalara ilişkin tasarı taslağında yeralan maddelere yaptıkları itirazların büyük bölümünün Hazine tarafından haklı bulunduğunu, bu maddelerde yumuşamaya gidileceğini söylediler. Bu arada Hazine'nin banka sahiplerinin sorumlulukları ve grup şirketlerine verilen kredilerin sınırlandırılması konusunda ısrarlı olduğu da öğrenildi.

SİGORTA SEKTÖRÜ

Bu arada, Mali Sektör reformunun sigortacılık sektörü ile ilgili bölümleri de masaya yatırıldı. Önceki gün Hazine'de, sigorta şirketleri ve birlik yöneticileri ile toplantı yapıldığı ve tasarı taslağında yeralan maddelerin gözden geçirildiği öğrenildi.

Bilgi veren yetkililer, sigorta şirketlerinin de bankacılık sektörüne getirilen ‘‘yöneten sermayenin sorumluluğu’’ ilkesine itirazları bulunduğunu, bunlar için verilecek cezalara karşı çıktıklarını söylediler.

Yetkililer, bu nedenle biran önce yasa çıkartılmasının istendiğini, ilgili maddelere sektörün bağımlılığının da etkisiyle, büyük ölçüde bankacılık sektörü düzenlemeleriyle birlikte son şeklinin verileceğini söylediler.Yorumları Göster
Yorumları Gizle