GeriEkonomi Malezya ordusuna 600 milyon dolara 257 ‘PARS’ üretecek
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Malezya ordusuna 600 milyon dolara 257 ‘PARS’ üretecek

Malezya ordusuna 600 milyon dolara 257 ‘PARS’ üretecek
refid:17095262 ilişkili resim dosyası

Türkiye’nin savunma sanayiinde bugüne kadarki en büyük ihracat sözleşmesi, Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül ile Malezya Savunma Bakanı Ahmed Zahid Hamidi’nin katıldığı törenle imzalandı.

İşte o araç / Foto-Galeri

Anlaşma ile FNSS, Malezya Silahlı Kuvvetleri’nin ihtiyacını karşılamak üzere 8x8 Tekerlekli Zırhlı Muharebe Aracının tasarım, geliştirme, üretim ve lojistik desteğini sağlayacak. Malezya Silahlı Kuvvetleri için 12 değişik konfigürasyonda 257 adet 8x8 Tekerlekli Zırhlı Muharebe Aracının geliştirme ve üretimini kapsayan projeye ilişkin sözleşme bedeli yaklaşık 600 milyon doları bulacak. FNNS Savunma Sistemleri A.Ş. Genel Müdürü Nail Kurt, “Bu araçlara, Anadolu’da gücü temsil ettiği için Pars adını verdik. Pars araç ailesinin 4x4, 6x6 ve 8x8 olarak üretilebildi” dedi.

Montaj Malezya’da

FNSS’nin PARS 8x8 Tekerlekli Zırhlı Aracı baz alınarak geliştirilecek araçlar, FNSS ve DEFTECH mühendislerince Malezya Silahlı Kuvvetleri ihtiyaçları gözönüne alınarak yeniden tasarlanarak Malezya’da üretilecek. FNSS ve DEFTECH firmları daha önce Malezya Silahlı Kuvvetlerine 211 adet paletli Zırhlı Muharebe Aracı (Malezya’da ADNAN adıyla biliniyor) ve 8 adet 120mm Havan Taşıyıcı araç üreterek teslim etmişti. 8x8 Tekerlekli Zırhlı Muharebe Aracı sözleşmesini FNSS adına Genel Müdür Nail Kurt, DEFTECH adına ise CEO Abdul Harith Abdullah imzaladı. Araçların parçalarının Türkiye’de hazırlanacağını, montajının ise Malezya’da yapılacağını ifade eden Kurt, şöyle konuştu: “Sözleşme kapsamında araçlar Malezya’ya özel tasarlanacak. Malezya’nın seçtiği alt sistemlerin entegrasyon işlemlerini de biz yapacağız. Pars 8x8 tekerlekli araçlar Malezya’ya göre uyarlanacak. Bu araçlar değişik görevler için 12 farklı konfigürasyonda üretilecek. Lojistik desteği vereceğiz ve teknoloji transferi yapılacak. Bu ihracat hacim olarak çok önemli. Teknik olarak önemi de daha çok. Çünkü daha önce biz ZMA teknolojisi ihracatı yaptık ama ABD’den aldığımız ZMA’ları satmıştık Malezya’ya. Şimdi ilk defa Türkiye’de geliştirilen bir sistem, daha Türkiye bile satın almadan Malezya tarafından alınıyor.”

Üç anlaşma daha

Bu arada, Malezya ile MİKES firması, Türk Havacılık ve Uzay sanayii A.Ş. (TUSAŞ) ve GATE Elektronik firması da savunma alanında işbirliği anlaşmaları imzaladı.
MİKES firması, Malezya’nın savaş uçakları, nakliye uçakları ve helikopter platformlarının elektronik harp sistemleri modernizasyonunu gerçekleştirecek.
TUSAŞ ise Malezyalı havacılık ve savunma sanayi firması Nationel Aerospace and Defense Industries (NADI) firması ile hava araçlarının modernizasyonu, modifikasyonu ve sistem entegrasyonu konularında işbirliği yapacak.
GATE Elektronik firması da Malezyalı savunma sanayi firması Global Globe ile kara ve deniz platformları için elektronik harp ve insansız araç sistemleri üretecek.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle