GeriEkonomi Malatya'da su işleme tesisi kuruluyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Malatya'da su işleme tesisi kuruluyor

Malatya'da su işleme tesisi kuruluyor
refid:13334017 ilişkili resim dosyası

Malatya İl Özel İdaresi, Doğanşehir ilçesine bağlı Sürgü beldesi Pınarbaşı mevkisinde 4 milyon lira maliyetle son teknoloji otomasyon teknolojisinin kullanılacağı şişeleme ve paketleme su tesisi kuruyor.

İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Sami Er, yaptığı açıklamada, bölgedeki tabii kaynakların ekonomiye kazandırılması için incelemelerde bulunduklarını, teknik çalışmalar yaptıklarını söyledi.

Yeraltı kaynak suyu bakımından Doğanşehir ilçesine bağlı Sürgü beldesinin zengin olduğunu dile getiren Er, AB'nin hibe programı kapsamında kurdukları laboratuvarlarda Pınarbaşı mevkisinde çıkan kaynak suyunun her türlü fiziksel ve kimyasal analizini yaptıklarını ve olumlu sonuç aldıklarını ifade etti.

Er, şunları anlattı:
“Pınarbaşı mevkisindeki yeraltı kaynak suyumuzdan aldığımız numuneleri son derece modern laboratuvarlarımızda kimyagerlerimize incelettik. Suyun son derece kaliteli olduğu sonucuna ulaştık. Daha sonra bu örneği hıfzıssıhhaya gönderdik. Oradan gelen sonuçlar, suyun ekonomik olarak işletmeye değer, pazarlamaya uygun olduğunu gösterdi. Bu tespitlerden sonra konuyu İl Genel Meclisi ile paylaştık. İl Genel Meclisi, tesis kurma yetkisini verdi. Tesisle ilgili proje çalışmalarına başladık. İl Özel İdaresi olarak ilimizin kaynağını ekonomiye en iyi şekilde kazandırmak istiyoruz.”
Proje maliyetinin 4 milyon TL civarında olduğuna değinen Er, yoğun bir şekilde piyasa araştırması yaptıklarını, bu maliyeti aşağıya çekmek için uğraştıklarını dile getirdi.

AYLIK 500 BİN İLE 1 MİLYON LİRA ARASINDA GELİR

Er, tesislerinde en son otomasyon teknolojisini kullanmak istediklerini, bu konuyla ilgili olarak ticari faaliyet yürüten firmalarla görüşmelerinin son safhasına geldiklerini dile getirdi. Kaynak suyu üzerindeki gerekli debi ölçümlerini de yaptıklarına işaret eden Er, şunları kaydetti:

“Kaynağımızda 146 litre/saniye su var. Bizim alacağımız su 8-10 litre/saniye. O bölgedeki doğal dengeyi bozmadan ilimize çok önemli bir kazanım sağlayacağız. Bu konuda fizibilite yapan, şişeleme tesisi kurma yeterliliğine sahip profesyonellerden yardım aldık. Bu firmalar suyun kente çok önemli kazanımlar sağlayacağını ve aylık yaklaşık 500 bin TL ile 1 milyon arasında bir gelir getireceğini ifade etti. 2010 yılının ikinci yarısında hizmete açmayı planladığımız tesiste beldedeki vatandaşlara da istihdam sağlayacağız.”

Yorumları Göster
Yorumları Gizle