GeriEkonomi Makine ihracatı yükselişe geçti
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Makine ihracatı yükselişe geçti

Makine ihracatı yükselişe geçti

Makine ihracatı iki ayda yüzde 8.1 artışla 2.7 milyar dolara yükseldi.

Türkiye’nin makine ihracatı, 2018'in ilk iki ayındaki 2.5 milyar dolar düzeyinden 2019'un ilk iki ayında yüzde 8.1 artışla 2.7 milyar dolara yükseldi.

Makine İhracatçıları Birliğinin verilerine göre, makine ihracatı Şubat ayında 1.4 milyar dolar olurken söz konusu iki aylık dönem sonunda ABD, Birleşik Krallık, Fransa ve İspanya’ya yapılan makine ihracatında yüzde 20’lerin üzerinde artışlar görüldü.

Makine sektörünün toplam ihracatı içinde yaklaşık yüzde 15 paya sahip olan Alman sanayiinde son dönemde yaşanan üretim gerilemesinden bir miktar etkilendiklerini belirten Makine İhracatçıları Birliği Başkanı Kutlu Karavelioğlu şu değerlendirmeyi yaptı:

Avrupa'nın en büyük ekonomisi olan Almanya’daki sanayi üretimi, verilerin açıklandığı son dört aylık dönem boyunca art arda geriledi. Ülkenin sermaye ve tüketim malları üretimindeki azalma, Almanya’ya yaptığımız makine ihracatını da doğrudan etkiledi. Fakat Almanya bizim için sadece hedef bir pazar değil, dünya makine dış ticaretine açılan önemli kapılardan biri. Dünya ticareti hız kesse de büyümeye devam ettiği için, makine ihracatımız da hedeflerimiz doğrultusunda artmaya devam ediyor.

GTS DÜZENLEMESİNDEN EN AZ ETKİLENEN SEKTÖR OLACAĞIZ

Karavelioğlu, bu dönemde başta ABD olmak üzere, gelişmiş ülkeleri alternatif pazarlar olarak verimli değerlendirdiklerine dikkat çekti:

Türk makine sektörü Almanya’dan sonra, ABD’ye ihracatta da birinci sıraya yerleşti. ABD'nin Türkiye'den yaptığı toplam ithalat içinde makinelerin payı, Almanya'da olduğu gibi yüzde 15'in üzerine çıktı. Ar-Ge yatırımlarımız ve yükselen teknoloji seviyemiz konjonktürel gelişmelere karşı bizi korurken, Türk makineleri ABD'de kilogram başına 15 dolara alıcı buluyor. Makinelerimizin katma değeri yüksek olduğu için, ABD'nin Türkiyeyi GTS Programı’ndan çıkarma kararından en az etkilenecek faaliyet alanlarından biri olacağız.

23 ÜLKENİN ALIM HEYETLERİ MART AYINDA İSTANBULDA BULUŞACAK

Karavelioğlu ayrıca, 14-17 Mart tarihleri arasında düzenlenecek WIN Eurasia ve 20-23 Mart arasında düzenlenecek IDMA fuarlarına yönelik özel çalışmalar yaptıklarını belirtti ve ekledi:

Türkiye’nin makinecileri olarak bir yandan uluslararası fuarlarda ülkemizi temsil ederken, uluslararası firma temsilcilerini kendi ülkemizde de ağırlamaya ve onlara sektörümüzün gerçek gücünü yerinde göstermeye büyük önem veriyoruz. Mart ayında İstanbul'da düzenlenecek bu iki fuarda 23 farklı ülkeden 75 firmayı ağırlayacağız. WIN Eurasia esnasında ayrıca Almanya’dan Özel Nitelikli Alım Heyeti organizasyonu da yapacağız. Bu çalışmaların yılın kalan kısmında makine ihracatımızı daha da yukarı taşıyacağına inanıyoruz.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle