GeriEkonomi Maketten satışa engel alıcıyı üzer
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Maketten satışa engel alıcıyı üzer

Maketten satışa engel alıcıyı üzer
refid:21745349 ilişkili resim dosyası

Varyap Başkanı Süleyman Varlıbaş, “Maketten projeye giren taksit öderken prim sağlıyor. Temelden projeye giremeyen bir daha zor girer” dedi.

MAKETTEN satışın engellenmesine yönelik düzenlemeler ve bu konudaki yetkinin Sermaye Piyasası Kurulu’na (SPK) bırakılmasına ilişkin girişimler sektörde tartışılmaya devam ediyor.
Bir firmanın inşaat projesini gerçekleştirip gerçekleştiremeyeceği daha ruhsat-proje aşamasında belli olacağını belirten Varyap Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Varlıbaş, TOKİ, Şehircilik Bakanlığı gibi uzman kurumlar varken konuyla ilgili uzmanlığı bulunmayan Sermaye Piyasası Kurulu’nun devreye sokulmaya çalışılmasını anlamadığını söyledi.
Maketten satışın engellenmesinin tüketicilere ek bir fayda sağlayacağını düşünmediklerini belirten Varlıbaş, “Bir insan temelden projeye giremiyorsa, proje bittikten sonra girmesine imkan yok. Çünkü fiyat 3’e katlanıyor. Oysa topraktan girdiği zaman hem taksit ödüyor, hem projenin yaptığı primden faydalanıyor. Tüketicilerin yatırımlarını doğru yönlendirmek için maketten satış dönemi çok önemlidir ve doğru yönlendirme yapmak gerekir. Projenin başında yani satışların maketten yapıldığı dönemde tüketicilerin kazanımları daha fazladır. Buna en iyi örneklerden biri olarak Varyap Meridian’i gösterebiliriz. Daha başlangıçta yapılan satışlarla proje yüzde 250-300 değer kazandı” diye konuştu.

ATAŞEHİR’E EN UZUN KULE

Varlıbaş Holding ile Çalık Gayrimenkul finans merkezi olmaya hazırlanan Ataşehir’de Türkiye’nin net olarak en yüksek kulesinin yer aldığı Metropol İstanbul projesine başlıyor. Varlıbaş Holding Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Varlıbaş ile Çalık Gayrimenkul Genel Müdürü Feyzullah Yetgin, yüzde 75’i satılan projeyi anlattı. Varlıbaş, “Tamamen yeşil bina konseptine uygun. Satışa çıktığımızda rezadinslarda metrekare fiyatı 5 bin TL’idi. Şimdi ortalamamız 7 bin 500 TL” dedi. Gap İnşaat Genel Müdürü Feyzullah Yetgin ise “Metropol İstanbul, rezidans, AVM ve rekreasyon alanlarıyla sınıfında dünyanın en büyük karma projelerinden olacak. Metropol AVM’nin, yılda yaklaşık 23 milyon ziyaretçiyi ağırlaması bekleniyor” diye konuştu.

 

 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle