GeriEkonomi Mahkeme Hollanda’ya vizesiz girişe kapı açtı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Mahkeme Hollanda’ya vizesiz girişe kapı açtı

Mahkeme Hollanda’ya vizesiz girişe kapı açtı
refid:17043597 ilişkili resim dosyası

Hollanda’da çok heyetli Haarlem Mahkemesi, Türk vatandaşlarının bu ülkeye vizesiz girebileceği ve oturum izni almadan en fazla üç ay burada kalabilecekleri yönünde karar verdi.

Vizesiz Hollanda’ya girmek isterken Schiphol Havaalanı’ndan geri döndürülen Türk iş adamı Cahit Yılmaz’ın iki sene önce açtığı davayı görüşen mahkeme, verdiği kararda, Türkiye ile AB arasında 1963’te imzalanan Ankara Anlaşması ve ona istinaden 1973 tarihli katma protokolün 41. maddesini kaynak gösterdi. Yılmaz’ın avukatı Ejder Köse, 14 Şubatta alınan kararın hemen yürürlüğe girdiğini belirterek, “Karar emsal teşkil ediyor. Türkler seyahat amaçlı artık vizesiz Hollanda’ya gelebilirler” dedi.

Geniş haklar sunuyor

Hollanda Adalet Bakanlığı ve Dışişleri Bakanlığı’nın büyük ihtimalle temyiz haklarını kullanacaklarını ileri süren Köse, şöyle konuştu: “Ancak temyiz sonucu alınana kadar bile bu karar geçerlidir. Geçmişte Türkiye ile AB arasında imzalanan anlaşmalar Türk vatandaşlarına geniş haklar tanıyor. Bu çerçevede temyizden de olumlu sonuç alınacağına inanıyorum. Son olarak 28 Ocak 2011’de Hollanda Dışişleri ve Entegrasyon Bakanları bu konuyla ilgili olarak meclise bir mektup sundum. Mektupta, Türkiye ile Hollanda ve Avrupa Konseyi arasında yapılan anlaşmalara atıfta bulunularak, 1968 ile 1980 arasında bütün Türk vatandaşlarına vize muafiyeti olduğu geçiyor. O nedenle temyiz davasının sonucundan da lehimize bir karar çıkacağına dair en ufak bir şüphem yok.”

Daha önce Almanya’daki bazı mahkemelerden de benzer sonuçların alındığına işaret eden Köse, “Mahkemenin verdiği bu karar Türkiye’deki Hollanda Büyükelçiliği ve Başkonsolosluğu önündeki vize çilesinin bitmesi anlamına gelir. Ama vizesiz gideni kapıdan almayabilirler. O esnada söz konusu kişi yıldırım mahkemesine başvurarak 24 saat içinde hakimin vereceği kararla ülkeye giriş yapabilir” dedi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle