GeriEkonomi Madeni paralar yaygınlaşacak
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Madeni paralar yaygınlaşacak

Hazine Müsteşarlığı, yeni madeni paraların yaygınlaştırılması amacıyla 19 banka ile mutabakat metni imzaladı. Darphane bünyesinde de bir "Alo madeni para" hattı kuruldu.

Hazine'den yapılan açıklamada, yeni madeni paraların, İstanbul Yıldız'da faaliyet gösteren Darphane ve Damga Matbaası (Darphane) tarafından basıldığı hatırlatıldı.

Madeni paraların, Merkez Bankası, Darphane ve Ziraat Bankası eliyle piyasaya verildiği kaydedilen açıklamada, “Bugün gelinen noktada piyasadaki toplam madeni para değerinin yüzde 56'sı yeni madeni paralardan oluşmaktadır” denildi.

Yeni madeni paraların 01 Ocak 2005 tarihinden itibaren piyasaya verilmeye başlandığı göz önüne alındığında aradan geçen yaklaşık 2.5 aylık sürede dağıtım oranının olumlu bir seviyeye ulaştığı ifade edildi.

19 BANKA MADENİ PARA DAĞITACAK

Bununla birlikte yeni madeni paraların piyasaya daha çabuk intikal ettirilmesi ve bunun sonucunda toplumda madeni para kullanımının yaygınlaştırılmasının amaçlandığı vurgulanan açıklamada, şöyle denildi:

“Bu amaç doğrultusunda TCMB ve Ziraat dışındaki gönüllü 19 bankayla yeni madeni paraların piyasaya daha hızlı intikal ettirilmesine aracılık etmeleri, bu suretle yeni madeni paraların TCMB, Darphane ve Ziraat'in yanında bu bankalar eliyle de piyasaya verilmesi hususlarında mutabık kalınmış ve bir 'Mutabakat Metni' imzalanmıştır.”

Söz konusu mutabakat uyarınca metne imza koyan 19 bankanın, ilgili şubelerinde yeni madeni para bulunduracağı ve isteyene vereceği açıklanırken, bu bankaların ayrıca TCMB ve Ziraat ile birlikte bu amaçla teçhizatlandırılmış şubelerinde eski madeni paraları teslim alacağı ve Darphane'ye iletecekleri ifade edildi.

SÜPERMARKET VE BENZİNCİLER DARPHANEYE BAŞVURABİLECEK

Madeni paranın yoğun olarak kullanıldığı işletmeler (süpermarketler, akaryakıt istasyonları, bakkallar, toplu taşıma esnafı, büfe işletmeleri, unlu mamul-nişasta ve maya işletmeleri, ekmek bayileri ve diğer esnaf) gerek yeni madeni para ihtiyaçlarını bildirmek, gerekse ellerinde biriken eski madeni paraları teslim etmek amacıyla Darphane'ye başvurabilecek.

ALO MADENİ PARA HATTI

Bu amaçla Darphane bünyesinde bir “ALO MADENİ PARA HATTI” (Telefon: 0212 274 98 13) kuruldu. Bu hattı arayanlara ayrıca madeni paralara erişim ve eski madeni paraların iadesi konusunda her türlü bilgi verilecek.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle