GeriEkonomi Madenciler ihracat atağında
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Madenciler ihracat atağında

İstanbul Maden ve Metaller İhracatçı Birlikleri (İMMİB), temmuz ayında genel ihracatın yüzde 34’ünü gerçekleştirerek, 2.37 milyar doları aşan ihracat rakamına ulaştı. Kayda aldığı ihracatta geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 46.6 oranında artış yaşanan İMMİB'in Genel Sekreteri Mutlu Öktem, sektördeki ihracat atağının devam edeceğini belirtti.

Bünyesinde “Maden”, “Demir ve Demir Dışı Metaller”, “Elektrik-Elektronik ve Makine Sanayi”, “Kimyevi Maddeler ve Mamulleri”, “Değerli Maden ve Mücevherat” ile “Demir Çelik” sektörlerini barındıran İMMİB, Temmuz ayında ihracatta önemli bir büyüme sağladı. İMMİB Genel Sekreterliği verilerine göre; İMMİB’den gerçekleşen temmuz ayı ihracat kaydındaki artış Türkiye ortalamasının üzerine çıkarak yüzde 46.6 oldu ve 2.37 milyar doları aştı. Geçen ay yüzde 22.39 oranında artışla 6.94 milyar dolara yükselen Türkiye ihracatının yüzde 34’ünü İMMİB gerçekleştirdi.

“İHRACAT ATAĞI SÜRECEK”

İMMİB Genel Sekreteri Mutlu Öktem, yaptığı açıklamada, birlik bünyesindeki sektörlerde temmuz ayında genel bir artış oranının gözlendiğini ve sektörlerinin ihracat atağının devam edeceğini kaydetti. Öktem, özellikle demir çelik ürünlerinin geçen ay yüzde 97.28 oranında artış kaydettiğini ve ikiye katlandığını belirtti. Bu artışta, ABD, İspanya, İtalya, Yunanistan ve B.A.E’ye yapılan ihracatta sağlanan yükselişin ve geçen senenin aynı ayına göre artan fiyatların önemli rol oynadığını dile getiren Öktem, “Sektörümüzün, 801 milyon dolar olarak gerçekleşen temmuz ayı ihracatında, demir çelik çubuk ürünleri 356 milyon dolarla ilk sırada yer alırken, demir çelik boru 90 milyon dolarla ikinci, demir çelik kütük 64 milyon dolarla üçüncü sırayı işgal etmiştir. Demir çelik çubuk ihracatımızda Birleşik Arap Emirlikleri, geçen yılın aynı dönemine göre 157 milyon dolar ve yüzde 162 oranında artışla ilk sırada yer almıştır” diye konuştu.

İMMİB Genel Sekreterliği verilerine göre Elektrik-Elektronik ve Makine Sanayi Mamulleri ihracatı istikrarlı artışını sürdürerek temmuz ayında 580.8 milyon dolara ulaştı. Sektörün bir önceki yılın eş dönemine göre artış oranı ise yüzde 14.86 oldu.

Değerli Maden ve Mücevherat ürünlerinin geçtiğimiz ay ihracatı ise, altın fiyatlarındaki aşırı yükselişler sonucu 79.2 milyon dolar olarak kaydedildi. Değerli Madencilik ürünlerinin ihracatı da yüzde 31.95 artışla 178.8 milyon dolar olarak gerçekleşti.

İMMİB bünyesindeki diğer sektörlerden olan Demir ve Demirdışı Metallerin ihracatı da yüzde 47.76 oranda artışla 338.3 milyon dolara ulaştı. Demir ve Demirdışı metallerin en fazla ihraç edilen mamulü, 43.7 milyon dolarla Alüminyum Çubuk ve Profiller oldu. Kimyevi Maddeler ve Mamullerinin ihracatı ise yüzde 46.5 oranında artışla 787.4 milyon dolara ulaştı. Kimya sektöründe Mineral Yakıtlar ve Mineral Yağlar, bu dalın en önemli ihraç kalemi olmaya devam etti. Bu ürün grubunun 2006 yılı Temmuz ayı ihracatı yüzde 84.5 oranında artarak 360.7 milyon dolara ulaştı.

Madencilik sektörünün önemli ürünlerinden olan doğal taşların ihracatı da artış trendini sürdürdü ve yüzde 33.3 oranında bir artış gösteren bu sektörde, işlenmiş ürünlerin ağırlığı devam etti. Sektör ihracatının yüzde 80’ninin işlenmiş olarak gerçekleşmesi, yaratılan katma değer bakımından önem arz ederken, işlenmiş doğaltaş ürünleri ihracatında yüzde 40 payla en büyük pazar olan ABD’ye ihracat artışı sürdü. Temmuz’da Paslanmaz çelik sanayinin başlıca girdilerinden biri olan Ferrokrom ihracatında da, bazı dalgalanmalara karşın genel bir artış trendi görüldü. 2006 yılı Temmuz ayında ferrokrom ihracatı yüzde 325 oranında arttı.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle