Madem lira aşırı değerli neden döviz satıyorlar

Hürriyet Haber
12.03.2005 - 01:49 | Son Güncelleme:

Merkez Bankası Başkanı Süreyya Serdengeçti, ‘Hem lira aşırı değerli deyip hem de eldeki dövizi satmak için fırsat kollayanlara söyleyecek sözüm yok’ dedi. Serdengeçti, dövize müdahalesinin geç yapılıp yapılmadığı konusunda ‘herkes istediğini düşünsün’ diye konuştu.

ADANA ve Mersin’da yaptığı ‘Para Politikaları’ konulu toplantılara dün de İskenderun’da devam eden Merkez Bankası Başkanı Süreyya Serdegeçti, yine dövizle ilgili sorularla karşılaştı. YTL’nin değerli bulunduğu ortamda dviz almak gerektiğini vurgulayan Serdengeçti, müdahalesinin zamanlamasına ilişkin eleştirileri ise yanıtlamadı.

HERKES İSTEDİĞİNİ DÜŞÜNSÜN:

‘Dövize geç müdahale yapılıp yapılmadığı’ şeklindeki soruya ‘Herkes bu konuda istediğini düşünebilir’ yanıtını vermekle yetinen Serdengeçti, döviz kurlarındaki değişime ilişkin bir soru üzerine şu değerlendirmeyi yaptı: ‘Her gün seviye düşebilir, bunu anlayışla karşılarım. Ama YTL’yi aşırı değerli buluyorsanız yapacağımız şey çok açık. O da dürüst bir şekilde döviz almaktır. Hem lira aşırı değerli diyorsanız hem de elinizdeki dövizi satmak için fırsat kolluyorsanız, ona bir sözüm yok.’

ENFLASYON CİDDİ BİR İŞ:

Türkiye’nin düşen bir enflasyon ortamında olduğunu, ancak fiyat istikrarı konusunda sıkıntı olduğunu söyleyen Serdengeçti, enflasyonla mücadelenin ciddi bir iş olduğunu vurguladı. Serdengeçti, ‘enflasyon, insanların geleceği için kararlarında bir unsur olarak hedef alınmıyorsa o noktada fiyat istikrarı sağlanmış demektir’ dedi. Bir katılımcının, ‘istikrar politikası ile ilgili bir beklentisinin olup olmadığını’ sorması üzerine Serdengeçti, ‘Bütün beklentim, herkesten işbirliğini sıkı şekilde sürdürmesi ve geçmişe bir sünger çekilmesidir. Bunun için herkesin yapacağı şey vardır. Hep beraber gayret etmeliyiz’ diye konuştu. Serdengeçti, dış borçların seviyesiyle ilgili soru üzerine, ’Özellikle kamunun dış borcu düştü. Özel sektörün de dış borcu sağlıklı seviyede’ dedi.

MADENİ PARADA YAVAŞIZ:

Bu arada bir soru üzerinetedavüldeki YTL’nin hafta sonu itibariyle yüzde 62-63 seviyesine gelmiş olabileceğini, ay sonunda da yüzde 80’e ulaşılmasının kendileri için yeterli olacağını kaydeden Serdengeçti, madeni para değişiminin ise ‘beklendiği gibi’ yavaş olduğunu kaydetti. Serdengeçti, bu konuda şunları söyledi: ‘Çünkü, madeni parayı taşımak ve stoklamak zor. Üstelik madeni para kullanma alışkanlığını toplum olarak terk etmişiz. Alışveriş yapıyoruz, para üstünü istemiyoruz, çok zengin olduğumuz için. Ama ABD’de en ufak para birimini kasada bırakan kimseyi görmedim. Biz de buna başlayacağız. Paranın kıymetini bileceğiz. Herkes gibi 5 kuruşun hesabını yapacağız.’
Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı