GeriEkonomi "Made in Turkey"li ambalaja destek
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

"Made in Turkey"li ambalaja destek

Üzerinde "Made in Turkey" yazan zeytin ve zeytinyağı ihracatına daha fazla destek verilecek. Zeytinyağı ihracatında büyük ambalajlarda 150 dolar olan destek, 1 kg kutuda yapılırsa 300 dolar olarak uygulanacak.

Türk zeytinyağı ve zeytininin yurtdışında markalaşmasını sağlamak amacıyla, nihai tüketiciye yönelik, 1 kg'a kadar ambalajlı, tescilli markalı, üzerinde “Made in Turkey” yazan zeytin ve zeytinyağı ihracatında, daha fazla destek verilecek.

Ancak zeytinyağı ve zeytin ihracatında nihai tüketiciye yönelik ambalajlı ihracatta, büyük ambalajlı ihracata göre ortalama yüzde 22.7-100 daha fazla destek verilmesi kararı, desteğin mahsup sistemi kapsamında işleyecek olması nedeniyle ihracatçıları fazla tatmin etmediği belirtildi. İhracatçılar, ihracatta rekabet gücünü artırması için desteğin nakit olarak verilmesini istiyor.

ZEYTİNDE TEŞVİK 108 DOLAR

Zeytinde geçen yıl 18 kg'a kadar ambalajda yapılan ihracata 68 dolar-ton, 5 kg'a kadar ambalajda yapılan ihracata ise 88 dolar-ton destek verildi. Bu yıl da aynı teşvikler devam edecek. Ancak, tescilli Türk markası ile üzerinde “Made ın Turkey” yazısı bulunan 1 kg'a kadar ambalajlarda ihraç edilecek zeytin için ton başına 108 dolar destek verilecek.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle