GeriEkonomi Maçlarda artık pozisyon kaçmayacak!
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Maçlarda artık pozisyon kaçmayacak!

Maçlarda artık pozisyon kaçmayacak!

TURKCELL, 4.5G ile kullanıcılarına ‘LTE Broadcast’ adında yeni bir servis geliştirdi. Stadyum veya konsere giden kullanıcılar, etkinliği bir yandan canlı izlerken, diğer yandan akıllı telefon ekranından 4 farklı kamera açısından takip edebilecek.

HD kalitede sunulan görüntüler sayesinde kullanıcılar maçın veya konserin hiçbir anını kaçırmadan farklı açılardan izleyecek. LTE Broadcast’in en önemli özelliği baz istasyonlarının belli bir noktaya, belli bir içerik yayınını yapabilmesi. Normalde mobil şebekeye bağlanan her cihaz, baz istasyonu üzerinde farklı bir trafik oluşturuyor. Ancak LTE broadcast teknolojisi ile kullanıcı bazlı değil doğrudan belirli bir alana içerik sunuluyor. Bu nedenle sunulan içerik, kullanıcı sayısı ne kadar artarsa artsın kapsama alanındaki herkese ulaştırılabilir. Üstelik HD videoların sunulduğu bu teknoloji sayesinde, akıllı cihazları LTE Broadcast’i destekleyenler mobil internet kotalarını da harcamıyor. Bu teknolojinin kullanılabilmesi iç için kullanıcıların, akıllı telefon veya tabletinin LTE Broadcast özelliğine sahip olması gerekiyor.

14 MİLYAR DOLARLIK PAZAR

LTE Broadcast teknolojisini maç veya konser gibi etkinliklerin dışında da kullanabilmek mümkün. Turkcell Genel Müdür Yardımcısı İlker Kuruöz, bu teknolojinin yakın gelecekte makineler arasında iletişim kuran cihazlarda, reklam panolarının uzaktan güncellenmesi, yüksek kalite müzik yayını, dijital dergi ve gazetelerin binlerce kişiye aynı anda gönderilmesi, radyo ve TV yayını yapılması ve hatta kamu yararına olan bilgilerin o bölgedeki herkese aynı anda ulaştırılması gibi çok çeşitli alanlarda kullanılabileceğini söyledi. Kuruöz, bu teknolojinin 4 yıl içinde dünyada 14 milyar dolarlık bir ekonomi yaratacağını söyledi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle