GeriEkonomi 70 dakikalık yol 5 dakikaya iniyor! İstanbul'a büyük müjde
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  20
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

70 dakikalık yol 5 dakikaya iniyor! İstanbul'a büyük müjde

İstanbul trafiğinin önemli noktalarından olan Beşiktaş ve bölgesindeki trafiği rahatlatacak tünel sayesinde, 70 dakikalık yol 5 dakikaya düşecek.

İstanbul karayolu ulaşımının önemli projelerinden olan Dolmabahçe - Levazım Tüneli ile, Taksim, Kabataş ve Kağıthane yönünden gelen araçlar Zincirlikuyu, Levent, Etiler ve Ortaköy yönüne kesintisiz bir şekilde ulaşabilecekler. Böylece, Dolmabahçe-Levazım arasında 70 dakikayı bulan yolculuk süresi 5 dakikaya inecek. Tünel, Piyalepaşa-Dolmabahçe Tüneli çıkışından başlayarak, Ortaköy Vadisi’nde son bulacak.

Tünel projesi tamamlandığında; Taksim ve Kabataş yönünden gelen araçlar, Beşiktaş Meydanı, Çırağan Caddesi, Yıldız Yokuşu ve Esentepe trafiğine girmeden Zincirlikuyu-Ortaköy yönüne kesintisiz bir şekilde ulaşabilecekler. Bu sayede, Beşiktaş ve bölgesindeki trafiğin önemli ölçüde rahatlaması amaçlanıyor. İki tüp olarak inşa edilecek tünelin toplam uzunluğu 7 bin 800 metre olacak.

BROŞÜR DAĞITILDI


Dün tünel çalışmaları öncesi park içerisinde spor yapan vatandaşlara bilgilendirme notu dağıtıldı. Tünel çalışmasının anlatıldığı bilgilendirme notunda “Çalışma alanı içerisinde toplam 199 ağaç bulunmakta, bu ağaçların 85 adedi Maçka Parkı içerisinde yer almaktadır. Maçka Parkı’ndaki 3.500 metrekare alanda bulunan 85 ağaç, Sarıyer Mehmet Akif Ersoy Tabiat Parkı’na dikilecektir. Park dışında kalan 114 ağaç da farklı bölgelere nakledilecektir. Çalışma tamamlandıktan sonra bölgede tekrar ağaçlandırma yapılacak, hem Maçka Parkı hem de diğer çalışma bölgeleri eskisinden daha yeşil hale getirilecektir” ifadeleri yer aldı.

70 dakikalık yol 5 dakikaya iniyor İstanbula büyük müjde70 DAKİKALIK YOL 5 DAKİKAYA İNECEK

Maçka Parkı girişindeki çalışmalar kapsamında, Bayıldım Caddesi’nin Kadırgalar Caddesi girişinden Swiss Otel’e kadar olan bölümü araç trafiğine kapatılıp, alternatif güzergâh kullanılacak.

Toplam yatırım maliyeti 826 milyon lira olan 2 adet ikişer şeritli tüp tünel projesi hayata geçtiğinde Dolmabahçe – Levazım arasındaki 70 dakikalık yol 5 dakikaya inecek. Taksim, Kabataş ve Kağıthane yönünden gelen araçlar Zincirlikuyu, Levent, Etiler ve Ortaköy yönünde kesintisiz bir şekilde ulaşabilecek. Tünel, Piyalepaşa – Dolmabahçe Tüneli çıkışından başlayıp, Ortaköy Vadisi’nde son bulacak.

70 dakikalık yol 5 dakikaya iniyor İstanbula büyük müjde


YEŞİL ALAN KORUNACAK TRAFİK RAHATLAYACAK

Tünel tamamlandığında, Taksim ve Kabataş yönünden gelen sürücüler, Beşiktaş Meydanı, Çırağan Caddesi, Yıldız Yokuşu ve Esentepe trafiğine girmeden, Zincirlikuyu – Ortaköy yönünde kesintisiz bir şekilde ulaşabilecek. Böylece Beşiktaş ve bölgesindeki trafik önemli ölçüde rahatlayacak. 2 tüp tünelin toplam uzunluğu 7 bin 800 metre olacak.

Belediye yetkilileri 140 bin metrekare olan Maçka Parkı’nın sadece 3 bin 500 metrekarelik bölümünde çalışma yapılacağını belirtti.

70 dakikalık yol 5 dakikaya iniyor İstanbula büyük müjde


TRAFİK ALTERNATİF GÜZERGAHLARDAN SAĞLANACAK

Maçka Parkı girişindeki çalışmalar kapsamında; Bayıldım Caddesi’nin Kadırgalar Caddesi girişinden Swiss Otel’e kadar olan bölümü araç trafiğine kapatılacak. Kadırgalar Caddesi istikametinden Maçka ve Nişantaşı bölgesine gidecek araçlar, Harbiye istikametine devam edip, Mim Kemal Öke Caddesi’nden Maçka ve Nişantaşı bölgesine ulaşabilecekler. Süleyman Seba Caddesi’nden Taksim Kabataş ve Karaköy istikametine gidecek olan araçlar ise, Bayıldım Caddesi’nin açık olan kısmını kullanarak; Acısu Sokak, Prof. Dr. Alaeddin Yavaşça Sokak ve Vişneli Tekke Sokağını kullanarak Dolmabahçe ve Kadırgalar Caddeleri üzerinden istedikleri istikamete ulaşabilecekler. Tünel çalışmaları öncesi Halkla İlişkiler Müdürlüğü tarafından park içerisinde spor yapan vatandaşlar ve bölgede oturan vatandaşlara bilgilendirme notu dağıtıldı.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle