GeriEkonomi Macera peşinde değiliz ama kapıya dayanana ‘kredi vermem’ diyemeyiz
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Macera peşinde değiliz ama kapıya dayanana ‘kredi vermem’ diyemeyiz

Macera peşinde değiliz ama kapıya dayanana ‘kredi vermem’ diyemeyiz
refid:16842642 ilişkili resim dosyası

İş Bankası Genel Müdür Yardımcısı Aykut Demiray, bankacılıkta yapılan düzenlemeleri değerlendirirken, “Önce yabancı yatırımcıya kısa vadeli ‘gelme’ diyor. Bu, seçim öncesi ihracata olumlu bir mesaj. Bankalara munzam oranlarını arttırarak ve verilen faizleri keserek ise ‘Dikkat edin, fazla uçmayın, fazla kredi vermeyin’ diyor. Türk bankacılık sektörü macera peşinde olan bir iş kolu değil. Bankalar yumuşak uyarıları değerlendireceklerdir. Ancak alınan tedbirler kredi büyümesini kesmeyebilir. Kapınıza dayanmış kredi isteniyorsa, vermemek bir seçenek değil” dedi.

Bakan gibi karşılandım
Bu arada Euromoney gibi konferanslarda son dönemde daha çok Türk’ün konuşmacı olarak yer aldığına dikkat çeken Demiray, kriz döneminde bankacılık sektörünün etkilenmeyişinin Batılıların çok dikkatini çektiğini dile getirdi. Demiray, bu konuda bir anısını da şöyle aktardı: “Bir Almanya bankasına gittiğimde beni Bakan gibi karşıladılar. Sonradan öğrendim ki iyi bir faizle 300 milyon dolar gibi bir para vermişiz. Hem para alıyor, hem para veriyoruz. Güvenilir bir ticari ortak olarak da, işveren bankalar olarak da önemli ağırlığımız var.”
Son 3-4 yıldır Türkiye’nin bankacılıkta gösterdiği olumlu portrenin insanların dikkatini çektiğinin altını çizen Demiray, “Fon ve bankalar paralarını park etmeye, yatırmaya çalışıyorlar. Türkiye yükselen ülke konumunda, hatta yükselen ekonomilerin dışında yıldız gibi parlayan ülke konumunda. Daha üst düzey yetkililer daha sık gelir oldular” diye konuştu. Türkiye’nin çok tartışılan kredi notuna ilişkin ise Aykut Demiray, “Türkiye şu anda artışı hak ediyor. Kedi yatırımcısını yanlış yönlendiriyorlar. Bazı fonlar iç tüzükleri gereği Türkiye’nin notu itibariyle gelemiyorlar” dedi.

Bir babayiğit tek A verecek

AYKUT Demiray, “Not artışı ne kadar bir sermaye getirir?” sorumuza, “Avrupa Birliği’ne katılım süreci başlarken 40 milyar dolar sermaye gelecek dediler ve geldi. Buradan benzetme yapılır mı bilmiyorum ama upgrade yapılması önemli miktarda yeni para getirecektir” yanıtını verdi. Türkiye’nin büyük ölçüde yatırım yapılabilir fiyatlandırmasına girdiğini anlatan Demiray, “Hisse senedi, bono ve sendikasyonlarda henüz girmedi. Yavaş yavaş giriyor. Bono piyasasının yüzde 70’e kadar fiyatlandığını düşünüyorum. Bir babayiğit çıkacak, ‘Türkiye single (tek) A’dır diyecek. Türkiye single A’yı hak ediyor” dedi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle