GeriEkonomi Maç yayınını Yunan kanalıyla deldi Avrupa Adalet Divanı haklı buldu
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Maç yayınını Yunan kanalıyla deldi Avrupa Adalet Divanı haklı buldu

Maç yayınını Yunan kanalıyla deldi Avrupa Adalet Divanı haklı buldu
refid:18911403 ilişkili resim dosyası

Avrupa’nın en üst mahkemesi olan Avrupa Adalet Divanı (ECJ) futbol yayıncılığını temelden sarsacak bir karara imza attı.

Bu karara yol açan ise İngiltere Portsmouth’da ‘Red&Blue’ isimli barın sahibi Karen Murphy oldu. Murphy, Premier Lig maçlarını barında 10’da bir fiyatına Yunan televizyonunun dekoderi ile gösterince, İngiltere’nin en büyük izle ve öde portalı Sky tarafından mahkemeye verilmişti. Yaklaşık 8 bin (23 bin liralık) sterlinlik para cezasına çarptırılan Murphy, davayı İngiltere Yüksek Mahkemesi’ne taşıdı.
Rekabet yasalarıyla çelişiyor
İngiltere Yüksek Mahkemesi’de konuyu ECJ’ye danışınca futbol yayıncılığını sarsacak karar ortaya çıktı. ECJ, Yunan kanalının da yasal bir yayın yaptığına ve bölgesel bir kısıtlama getirmenin Avrupa Birliği’nin rekabet yasalarıyla çelişeceğine karar verdi. İngiltere’de üç yıllık yayın hakkını 2.8 milyar dolara satan Premier Lig yönetimi ise bu kritik kararla ilgili açıklamayı, kararı iyice değerlendirdikten sonra yapacaklarını açıkladı.
Kararı sevinçle karşıladı
Mahkemenin kararında ayrıca ‘fikri hakların korunmasının ya da stadyumlara daha fazla izleyicinin gitmesini özendirmenin, yabancı dekoderlerin yasaklanmasına gerekçe olarak gösterilemeyeceği’ belirtildi. Mahkeme kararını sevinçle karşılayan Murphy, yaptığı açıklamada “Premier Lig ve Sky’ı alt etmiş gibi hissediyorum” dedi.

Tüm Avrupa’yı etkileyebilir

PREMIER Lig maçlarının İngiltere’deki yayım hakları Sky ve ESPN isimli şirketlere ait ve maçları televizyondan izlemek yalnızca abonelerin sahip oldukları bir hak. Avrupa İnsan Hakları mahkemesinin kararı sadece Premier Lig’in yayım haklarıyla ilgili olarak değil Avrupa’nın diğer büyük liglerinin kurmuş olduğu mali modelin sarsılmasına da yol açabilir. Çünkü karara uyulursa artık futbolseverler takip ettikleri ligin maçlarına istedikleri ülkenin yayıncı kuruluşu aracılığıyla ulaşabilecek.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle