GeriEkonomi Maaşlar bankaya yatacak, vergi için herkesin kapısı çalınacak
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  4
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Maaşlar bankaya yatacak, vergi için herkesin kapısı çalınacak

Maaşlar bankaya yatacak, vergi için herkesin kapısı çalınacak
refid:7431499 ilişkili resim dosyası

Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, "Artık bütün ücretler bankaya yatacak. Bu şekilde kayıt dışı istihdamın ve vergi kaçağının önüne geçilecek" dedi.

Unakıtan ayrıca, vergi cezalarının artırılacağını belirterek, "İkide bir kapılar çalınacak, herkese dokunacağız, herkes bir incelemeden geçecek" diye konuştu.

MALİYE Bakanı Kemal Unakıtan, önümüzdeki dönemde bütün ücretlerin bankaya yatırılmasının zorunlu hale getirileceğini bildirdi. Unakıtan, kayıt dışı istihdam ve vergi kaçağı ile mücadeleye dönük yeni önlemlerin de uygulamaya konulacağını söyledi. Bu çerçevede, ücretlerin bankacılık sistemi kanalı ile çalışanlara ulaştırılacağını kaydeden Unakıtan, "Sosyal Güvenlik Kurumu, bu sistem üzerinde çalışıyor. Yeni sistem uygulamaya konulduğunda, artık herkesin ücretleri bankaya yatacak. Bu kayıt dışı istihdamla mücadele açısından çok önemli. Aynı şekilde işin vergi boyutu da var. Biz de buradan stopaj alıyoruz. Bu uygulama ile hem istihdam kayıt altına alınacak ve primler ödenecek, hem de bizim vergi gelirlerimiz artacak" dedi.

TEK BEYANNAME PLANI: Unakıtan, sigortada aylık prim ve hizmet belgeleri ile muhtasar gelir vergisi beyannamelerini de tek beyannamede toplamayı düşündüklerini belirtti. Buna yönde çalışmaların devam ettiğini kaydeden Unakıtan, "Yeni sistem devreye girdiğinde muhtasar beyannameler ile sigorta prim beyannameleri tek elden verilecek. İleride tahsilatı da tek elden gerçekleştirmeyi planlıyoruz" diye konuştu.

CEZALAR ARTACAK: Maliye Bakanı Unakıtan, yeni dönemde vergi kayıp ve kaçağı ile mücadele için vergi cezalarında da artışa gideceklerini söyledi. "Cezaları artıracağız. Başka çare yok" diyen Unakıtan, cezaların yanı sıra vergi incelemelerine de daha fazla başvuracaklarını vurguladı. Unakıtan, "İkide bir kapıları biri çalacak ve ’Şu yılın hesaplarına bakacağız’ diyecek. Artık ağır inceleme yapmayacağız ama herkese dokunacağız. Herkes bir incelemeden geçecek" dedi.

MERKEZ BAĞIMSIZ: İzmirli işadamlarıyla da bir toplantı yapan Maliye Bakanı Kemal Unakıtan görüşme sırasında dolar kurundan yakınan ihracatçılara da mesaj verdi. Unakıtan, Türkiye’de dalgalı kur uygulamasının bulunduğunu hatırlatarak, "Kurlar, piyasada oluşuyor. Faizler de, piyasa, enflasyon ve diğer gelişmelere göre belirleniyor. Burada enflasyon da çok önemli. Enflasyonu düşürmemiz lazım. Hastalıklı vücutla hiç bir şey yapamıyorsun. YTL aşırı değerli. Ama Merkez Bankası bağımsız bir kurum" diye konuştu. Maliye Bakanı, iş adamlarının ihracat artarken, kurların düştüğünü belirtmeleri üzerine de gülerek, "Allah iki yerden birden vermiyor" dedi.

Rakıyı Yunanlılar tescil ettirdiyse sizi vururum

MALİYE Bakanı Kemal Unakıtan, İzmirli işadamlarıyla yaptığı toplantıda rakının Türkiye’nin milli içkisi olduğunu söyledi ve "Sakın bana onu da Yunanlılar tescil ettirdi demeyin. Eğer onu da Yunanlılar tescil ettiyse, vururum sizi" diye espri de yaptı. Ancak iş adamları, rakıyı tescil ettirdiklerini söyledi. Unakıtan, alkoldeki vergi oranına ilişkin düşüncelerini de şöyle açıkladı: "Uzun süredir alkollü ürünlerde vergi artışına gitmedik. Bu ürünlerdeki vergilendirmeyi beraberce gözden geçirelim. AB ile müzakerelerde alkollü ürünlerdeki ÖTV konusunda kavga edip duruyoruz. AB, alkol oranı yükseldikçe verginin de yükselmesini, alkol oranı düştükçe verginin de azalmasını istiyor. Biz, ona biraz yaklaştık ama burada da rakı sorun oluyor. ’Rakı bizim milli içkimiz’ diyoruz ama onlar, bu konuda oldukça ısrarlı. Müzakereler için bu konuyu Dışışleri Bakanlığına da anlatmamız lazım. Sektörle birlikte hareket edeceğiz. Siz de bizim yanımızda olacaksınız."

Özel sektör de kayıt dışıyla mücadele etmeli

SANAYİ ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan, Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu’nun (TİSK) Aylık Yayın Organı İşveren’de yayınlanan röportajında vergi ve SSK primlerinin iktisadi olarak kabul edilebilir oranlara düşürülmesinin bir zorunluluk olduğunu söyledi. Çağlayan, "Biz Hükümet olarak bunu hedefliyoruz. Ancak, bu oranlar düşürüldüğünde, kayıtdışılığın da düşürülmesi gerekir. Çünkü, sözünü ettiğimiz oranların düşürülmesinin yol açacağı gelir kayıplarının vergi ve prim tabanının genişletilerek karşılanması gerekir. Özel sektörün de kayıtdışılıkla mücadeleye destek vermesi gerekir."

Yorumları Göster
Yorumları Gizle