GeriEkonomi Maaşını alan Loto'ya koştu
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Maaşını alan Loto'ya koştu

İkramiyesi 2 trilyon lirayı aşması beklenen Sayısal Loto'ya ilgi büyüyerek sürüyor. Dün maaş alan işçiler soluğu Loto bayilerinde aldı. Loto bayiliğinin olmadığı illerde, kuponlar 100 bin liraya satılmaya başlandı.

Toplumun her kesimini saran Sayısal Loto çılgınlığı büyüyor. Dün yapılan işçi maaşı ödemeleri nedeniyle 47'nci haftada 2 trilyon lirayı aşması beklenen büyük ikramiye için Loto Bayileri'nde oluşan kuyruklar daha da uzadı. Maaşını alan işçiler, soluğu Loto Bayileri'nde alınca, dün sabahın erken saatlerinden itibaren pek çok bayide loto kuponu kalmadı.

46'ncı haftada 76 milyon kupona ulaşan Loto hacminin, bu hafta 100 milyon kuponun üzerine çıkmasını beklediklerini söyleyen Milli Piyango İdaresi yetkilileri, kupon basımının aralıksız sürdüğünü kaydediyorlar.

KUPONLAR KARABORSA

10 ilden başka yerde yasal bayi bulunmaması, hayalleri süsleyen süper ikramiyeyle birlikte, uyanıklara tatlı kâr kapısı açtı.

Edirne'den Ardahan'a, Trabzon'dan Diyarbakır'a kadar binlerce, belde, il ve ilçede bayi olmaması, kupon aracılarının yüzünü güldürdü. Vatandaşın oynadığı her sayısal loto kuponunu, 50 bin lira ‘‘yol parası’’ karşılığında 10 ildeki bayilere getirenler, talep fazlalaşınca zam yaptı, kupon başına 100 bin lira almaya başladı.

Milli Piyango İdaresi'nin verilerine göre, Türkiye'de geçen hafta, 3.7 trilyon liralık, 76 milyon kolon loto oynandı. İdare, ortalama her kupona dört kolon yazıldığını gözönüne aldı. Buna göre, 19 milyon kupon loto işlem gördü. Bunun yarıya yakınını 10 il dışındaki aracılardan geldi. Böylece kupon başı 50 bin lira alan aracıların cebine, 475 milyar lira girdi. İstirakçı sayısı katlanırken, bu haftadaki aracı gelirinin de zamlarla birlikte 1 trilyon liraya ulaşacağı tahmin ediliyor.

64 kilometrelik ikramiye

Geçen hafta devreden Sayısal Loto, bu kez 2 trilyonu aşacak. Peki ama 12 sıfırlı trilyon, fiziksel olarak nasıl bir yüyüklüğe sahip?.. Yapılan hesaplara göre 2 trilyonun fiziksel görünümü, Varyemez Amca'nın bile depresyon geçirmesine neden olabilecek büyüklükte...

Merkez Bankası'nın çıkarttığı en büyük kağıt para olan 5 milyon liralıklardan 400 bin adedi bir araya geldiğinde 2 trilyon ediyor.

Başka bir deyişle 100'lik 5 milyonların oluşturduğu 4000 deste.

Bu kadar desteyi üst üste koyduğunuz zaman 48 metrelik bir kule oluşuyor.

Eğer 2 trilyon lirayı ayda yüzde 6'dan faize verirseniz, kulenizin yüksekliği ay sonunda 2 metre 80 santimetre artıyor.

400 bin adet 5 milyon lirayı, uzunlamasına dizmeye kalkarsanız, boyu 64 kilometreye ulaşıyor.

5 milyon liralık kağıt paralardan oluşan kitlenin hacmi 0.58 metreküp. Bir başka deyişle 500'er milyonluk desteler derli toplu dizildiğinde, eni, boyu ve yüksekliği 83.5 santimetre olan, 0.58 metreküplük bir hacim oluşturuyor.

Neler alınır?

Sayısal loto'nun büyük ikramiyesi 2.5 trilyon lira ile şunlar yapılabilir:

İstanbul'un Ulus semtinden tanesi 35 milyar liradan en az 71 daire alınabilir.

Boğaziçi'nde havuzlu 14 tane yalı dairesi alınabilir.

Çiller'in yatı President'ten 62 tane almak mümkün. Üzerine de 20 milyar lira gibi bir paranız da kalıyor.

Bordum'un en lüks yazlıklarının bulunduğu Maya Sitesi'nden 125 dairenin sahibi olabilirsiniz.

Ünlü şarkıcı Sibel Can'ın Miami'deki apartman dairesinden 35 daire satın alabilirsiniz.

Ortalama fiyatı 55 milyar lira olan İtalyanların ünlü otomobili Ferrari'den 43 adet satın alabilirsiniz.

1250 adet yerli marka sıfır otomobilin sahibi olabilirsiniz.

10 milyon nüfusa sahip 3 ülkenin 3 günlük ekmek tüketimini karşılayacak yaklaşık 83 milyon 335 bin ekmek alınabilir.

İngiliz, 1.5 trilyon kazandı, ama sevinmedi

İngiliz genci, 19 yaşındaki Grieg Stevens geçen cumartesi piyangoda büyük ikramiyeyi kazanan beş talihliden biri. Ülkenin güneydoğusunda yaşayan Stevens bir anda 5.5 milyon sterlinin (yaklaşık 1,53 trilyon TL) sahibi oldu. Şanslı genç şampanya patlatarak bu sevincini yakınlarıyla paylaşırken, asıl rüyasına kavuşamadığını söyledi. Koyu bir Manchester United taraftarı olan Stevens'ın tek isteği bir maç biletiydi. Ancak Manchester United sadece bu sezon değil, birkaç sezonluk biletleri bile tükendiğinden Stevens şampanyada teselli buldu.

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle