GeriEkonomi Maaşı 400 YTL olan emekliye yüzde 5 vergi iadesi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  2
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Maaşı 400 YTL olan emekliye yüzde 5 vergi iadesi

Emeklilerin vergi iadesi uygulamasını kaldırarak yerine yüzde 4 ek ödeme getiren tasarıda yapılan kısmi değişiklik yapıldı. Daha önce 1.000 YTL olarak belirlenen limit, aylığı 400 YTL ve altı olanlara yüzde 5, bu miktarın üzerinde almık alanlara ise yüzde 4 ek ödeme yapılması yönünde benimsendi.

Geçen hafta başlanan söz konusu tasarının görüşülmesine Genel Kurul’da devam ediliyor. Tasarının ilk maddesiyle ilgili CHP ve AKP’den çok sayıda önerge geldi. Yüzde 4’lik ek ödemenin yüzde 5’e çıkartılması ya da bu ödemenin ilk 600 YTL’lik kısma yapılması gibi öneriler kabul edilmezken, AKP önergesi Genel Kurul’dan geçti.
Böylece emekli aylığı alan ya da vatani hizmet tertibinden aylık bağlanmış olanlardan, aldığı aylığı 400 YTL’ye kadar olanlara yüzde 5, bu miktarın üzerinde aylık alanlara ise yine tasarıda olduğu gibi yüzde 4 oranında ek ödeme yapılacak.

AKP Grup Başkanvekili İrfan Gündüz ise dün bu limitli artırımda ilk limitin 1.000 YTL olabileceğini belirtmişti, ancak bugün sınır 400 YTL olarak çizilmiş oldu.

UNUTULAN 70 BİN KİŞİ DE TASARIYA EKLENDİ

Sosyal Sigortalar Kurumu Yasası’nın Geçici 20.Maddesi uyarınca aylık alanların unutulduğu tasarının geçen haftaki görüşmesinde CHP’lilerin uyarısıyla gündeme gelince, kabul edilen önergeyle bu yönde de değişiklik de yapıldı. Böylece sanayi ve ticaret odaları ile ticaret borsası emeklileri ile sigorta ve reasürans çalışanlarının emeklileri de bu ek ödemelerden yararlanabilecek. Bus durumda olan kişilerin sayısının 70 bin civarında olduğu belirtiliyor.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle