Maaş adaletine en az 500 trilyon gerekiyor

Hürriyet Haber
06.07.2001 - 00:00 | Son Güncelleme:


<ı>Çiğdem TOKER Şehriban OĞHAN/ANKARA

Memur maaşlarındaki adaletsizliği gidermeye dönük kararname üzerinde rötüş yapan komisyonda görev alan Devlet Bakanı Recep Önal, ‘‘Kararname haftaya tamamlanır. Ancak, bu yıl ödeme olmaz’’ dedi. Adaletsizliği gidermek için en az 500 trilyon liralık kaynağa ihtiyaç duyuluyor.

Devlet Bakanı Recep Önal, memurlar arasındaki adaletsizliğini gidermeye dönük Kanun Hükmünde Kararname (KHK) üzerindeki rötuşların önümüzdeki hafta başında tamamlanabileceğini söyledi.

Maliye Bakanı Sümer Oral, Devlet Bakanı Recep Önal ve Bayındırlık Bakanı Koray Aydın'dan oluşan Komisyon, kademeli olması planlanan düzenlemenin hangi yıl başlayacağı konusuna yoğunlaştı. Bakan Önal, Hürriyet'e ‘‘Henüz kesin olmamakla birlikte, bu yıl uygulanacak bir ödeme olacağını sanmıyorum’’ dedi.

13 Temmuz'a kadar çıkarılması gereken KHK, memurlara belli oranlarda artılar sağlanarak, kademeli düzenlemeyle toplam dört yıl içinde, ücret dengesizliğinin giderilmesini amaçlıyor.

Düzenlemenin ne kadarlık bir kaynağa gereksinim gösterdiği konusu ise açıklık kazanmadı. Maliye Bakanlığı yetkilileri, artışlar için tesbit edilecek orana bağlı olarak 500 trilyon lira 5 katrilyon lira arasında değişebilecek genişlikte bir kaynak gereksiniminin ortaya çıkabileceğini ifade ediyor.

Maliye Bakanı Sümer Oral, yapılacak düzenlemenin bütçe dengelerini aksatmayacağının altını çiziyor. Oral, Hürriyet'in, ‘‘Meclis'ten geçen son kaynak paketi, bu KHK için mi çıkarıldı?’’ sorusuna yanıt vermekten kaçındı. Buna karşılık Bakan Önal, aynı soruya, ‘‘Bu yıl içinde bir ödeme olacaksa, o paketin gelir açısından işleyecek kısmını çok iyi izlemek lazım’’ dedi. Önal, başta yurtdışına çıkışta alınan 50 dolar olmak üzere, gelir sağlayıcı düzenlemeler getiren yasadan ne kadar bir kaynak sağlanacağnını şimdiden belli olmadığına dikkat çekti.

Komisyon üyesi bakanlardan Devlet Bakanı Mehmet Keçeciler ise bütçede personel ödeneğinin kadro adedine göre tahsis edildiğini hatırlatarak, ‘‘Aslalon kadro adedi olduğu için, boş da olsa doluymuş gibi ödenek tahsis edilir. İşte, bu düzenleme için boş kadrolar için tahsis edilen ödenekten yararlanmak mümkün’’ değerlendirmesini yaptı.

Memurlar arasındaki ücret adaletsizliğinin nasıl giderileceği sorusuna ise ek göstergelerin arttırılması, temsil tazminatlarının aşağıya çekilmesi gibi yollar sıralanıyor.

Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı