GeriEkonomi Milyon dolarlık siteye şok! Yıkın duvarları
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  19
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Milyon dolarlık siteye şok! Yıkın duvarları

Milyon dolarlık siteye şok! Yıkın duvarları

Daire fiyatlarının 2.5 milyon dolar bulduğu İstanbul Ataköy’deki bir lüks residencede ‘yıkım’ şoku yaşanıyor. Bakırköy Belediyesi, 6-7 yıl önce oturumun başladığı lüks sitede, bahçe duvarlarının yıkımı için site yönetimine yazdı. Yönetim ise, belediyeye verdiği yanıtta alınan yıkım kararını hukuku aykırı olduğu savunuldu.

‘HAKSIZ İŞGAL’ İDDİASIMilyon dolarlık siteye şok Yıkın duvarları

Ataköy 2-5-6 Kasım’da bulunan ve 300’e yakın ailenin yaşadığı Novus Residence Site Yönetimi’ne 3 Kasım tarihli resmi bir yazı ulaştı. Bakırköy Belediye Başkanlığı Emlak ve İstimlak İşleri Müdürlüğü’nden gelen yazıda, “ Kamuya terk edilmiş alanları, bahçe duvarları yapılmak suretiyle tarafınızca işgal edilmiştir bulunmaktadır” denildi.

10 GÜNLÜK SÜRE

Belediye yazısında “Kamuya ait alanlara tecavüzlü bahçe duvarlarının yazımız eki haritada belirtilen sınırlara 10 gün içinde çekilmesi, çekilmediği taktirde 775 sayılı (Gecekondu Kanunu) yasa kapsamında yıkımın belediyemizce yapılacağı ve yıkım masrafının yüzde 20 fazlasının yönetiminizden tahsil edileceği hususunda bilgilerinizi rica ederim.”

İSKAN İZNİNİ BELEDİYE VERDİ

Söz konusu yazıya site yönetimi de resmi bir yazı ile yanıt verdi. Yönetim adına gönderilen yazıda, alınan yıkım kararının hukuka aykırı olduğu savunuldu.

Yazıda, yıkım kararı verilen duvarların iskan belgesinin bulunduğu kaydedildi. İskan belgesinin 7 yıl önce verildiği hatırlatılan yazıda “7 yıl sonra iskanını bizzat vermiş olduğunuz duvarları yıkmaya çalışmanız dünyanın hiçbir yerinde kabul edilmesi olanaklı olmayan bir hukuk garabetidir ve işlem yapan yetkililer bakımından suçtur” denildi.

Milyon dolarlık siteye şok Yıkın duvarları


Yazıda, belediyenin daha önce gönderdiği ecrimisil yazıları için de, açılana davalarda yürütmeyi durdurma kararının alındığı hatırlatıldı.

YAPILARIN HİÇBİRİ YASAYA AYKIRI DEĞİL

Konu ile ilgili site yönetiminin avukatı İbrahim Aycan adına yapılan yazılı açıklamada "Siteye ait yapılarda yasalara aykırı hiçbir unsur bulunmuyor. Belediye Başkanlığı daha önce ecrimisil talep ettiği alanlarla ilgili olarak açılan davaların sonucunu beklemeksizin harekete geçmiş durumda. Belediye Başkanlığına karşı derhal itiraz edilmiş ve yürütmeyi durdurma talepli olarak dava da açıldı. Yasalara aykırı böyle bir yaptırımın hukukta ve hayatta karşılığı bulunmamaktadır. Novus Sitesinin duvarları yıkılmadan önce belediyenin yasaya aykırı olarak yaptığı kaçak binaların yıkılması gerektiği düşüncesindeyiz" 

 

 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR


Yorumları Göster
Yorumları Gizle