Lukoil, Zonguldak’a geldi hükümet, ’Samsun’a git’ dedi

Hürriyet Haber
15.08.2006 - 00:00 | Son Güncelleme:

Türkiye’yi enerjide bir üs haline getirmeyi hedefleyen hükümet, Zonguldak’ta yıllık 8-10 milyon ton petrol işleme kapasiteli bir rafineri kurmayı planlayan Rus petrol devi Lukoil’e, bu rafineriyi Samsun’da kurmayı önerdi ancak şirketin bu öneriye sıcak bakmadığı bildiriliyor.

Yaklaşık 5 yılda inşa edilecek rafinerinin 3 milyar dolara mal olmasının beklendiğini belirten Lukoil, rafineri kurmak için lisans almak amacıyla temmuz ayında Enerji Piyasası Düzenleme Kuruluna (EPDK) başvurdu. Lukoil’in Başkanı Vagit Alekperov, geçen hafta Ankara’da enerji yetkilileri ve Başbakan Tayyip Erdoğan ile görüşüp planladıkları rafinerinin gerçekleşmesinin hükümetle yapacakları teknik görüşmelere bağlı olacağını açıklamıştı. Alekperov proje için Enerji Bakanlığı liderliğinde bir çalışma grubu oluşturulacağını belirtmiş ve arazi tahsisi, vergi muafiyeti ve vergi indirimleri gibi konuların önemli olduğunu söylemişti.

ERDOĞAN ÖNERDİ: Enerji Bakanlığı yetkilileri, Erdoğan’ın Alekperov’a rafinerinin Zonguldak yerine Samsun’a kurulmasını önerdiğini belirterek, şirketin arazi, tahsisi ve vergi indirimleri gibi taleplerinin incelenmesi için Hazine ve Maliye Bakanlığı yetkililerine inceleme için talimat verdiğini söylediler. Bir yetkili, "Erdoğan, planlanan Samsun-Ceyhan hattının Samsun’u bir petrol noktası yapacağını düşündüğü için burayı önerdi. Ancak Lukoil Samsun önerisine pek sıcak bakmıyor. Onlar planlarını Zonguldak üzerine kurmuşlar" dedi.

SİYASİ AĞIRLIK İDDİASI: Reuters’a bilgi veren bir kaynak, Erdoğan’ın bu önerisinde Samsun’un Zonguldak’a göre daha fazla milletvekili çıkaran bir il olmasının da rol oynamış olabileceğini söyledi. Bu arada Zonguldak Valisi Yavuz Erkmen, Cuma günü Reuters’a yaptığı açıklamada, Lukoil’in rafineriye arazi tahsisi ve vergi indirimi için resmi başvuruda bulunduğunu söyledi.

Rus ve Kazak petrolü işlenecek

MOSKOVA’da açıklamada bulunan bir Lukoil sözcüsü, "Daha fizibilite çalışmasına başlamadığımız için şu anda rafinerinin kesin yeri hakkında bir şey söylemek için erken" dedi. Rafineride Rus ve Kazak ham petrolünü işlemeyi planlayan Lukoil’in, yatırım için Kazak ve Türk şirketleriyle bir konsorsiyum oluşturmak istediği belirtiliyor. Proje ile ilgili finansal ortaklık için görüşmeler yapılabileceğini belirten Lukoil’in Başkanı Vagit Alekperovifade eden Alekperov, İstanbul ve Ankara gibi merkezlere yakın olmasının Zonguldak’ın seçiminde rol oynadığını söylemişti.
Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı