GeriEkonomi Lukoil: 3 milyar dolara rafineri kuruyoruz, istasyonlarımız geliyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Lukoil: 3 milyar dolara rafineri kuruyoruz, istasyonlarımız geliyor

Lukoil: 3 milyar dolara rafineri kuruyoruz, istasyonlarımız geliyor
refid:4892474 ilişkili resim dosyası

Lukoil Başkanı Vagit Alekperov, Zonguldak’ta yatırım tutarı 3 milyar dolar olan, 8-10 milyon ton kapasiteli bir rafineri kurmak için EPDK’ya başvuru yaptı. Yatırımın beş yılda tamamlanacağını belirten Alekperov, eylül ayından itibaren de Türkiye’de Lukoil Dağıtım’ın faaliyete geçeceğini bildirdi.

RUS Lukoil Başkanı Vagit Alekperov, Zonguldak’ta yatırım tutarı 3 milyar dolar olan 8-10 milyon ton kapasiteli bir rafineri kurmak için Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’na (EPDK) başvuru yaptı. Yatırımın beş yılda tamamlanacağını belirten Alekperov, Lukoil Dağıtımın eylül ayından itibaren Türkiye’de faaliyete geçeceğini bildirdi. Dünyanın en büyük petrol şirketi olarak gösterilen Rus Lukoil’in Başkanı Alekperov, EPDK Başkanı Yusuf Günay’ı makamında ziyaret ederek, rafineri başvurusunu resmen yaptı. Alekperov, görüşme sonrası yaptığı açıklamada, Türkiye petrol piyasasına aktif biçimde gireceklerini kaydetti. Dağıtım lisansı alan Lukoil’in Eylül ayından itibaren faaliyete başlayacağını belirten Alekperov, "Eylülden itibaren Türkiye yollarında Lukoil logolu petrol istasyonları açılacak. Bulgaristan ve Romanya rafinerilerinden tedarik sağlamaya da başladık" dedi.

BOĞAZ SORUNU:

Petrol hacimlerinin yıllık yüzde 5-7 oranında büyüdüğünü kaydeden Alekperov, petrollerini Karadeniz’den Avrupa pazarlarına ulaştırdıklarına dikkat çekerek, "İstanbul Boğazları sorunu bizi de endişelendiriyor. Taşımada yoğunluk var. Birkaç proje değerlendiriyorduk. Hem Rus hem Kazak petrolünü çıkarıyoruz. Hazar boru hattında hissedarız. Onun için Zonguldak’ta rafineri kurmak istiyoruz" dedi. Yıllık 8-10 milyon ton kapasiteli rafinerinin yaklaşık 3 milyar dolara malolacağını belirten Alekperov, Türkiye petrol piyasasında rekabeti artıracaklarını kaydederek, "Lukoil, kuyudan istasyondaki tabancaya kadar tüm aşamalarda çalışan bir şirket olarak rekabeti artıracak. Sert rekabet adil fiyat getirir" dedi. Ürünlerin AB standartlarına uygun olacağını belirten Alekperov, Lukoil’in Bulgaristan, Romanya, Ukrayna da dahil olmak üzere yedi rafinerilerinin olduğunun altını çizdi.

15 GÜNDE LİSANS VERİRİZ:

EPDK Başkanı Yusuf Günay, soru üzerine, Lukoil’in mevzuatta belirtilen işlemleri yapıp belgelerini tamamlamasından itibaren 15 günde rafineri lisansını verebileceklerini belirtti. Toplantıya katılan Zonguldak Valisi Yavuz Erkmen ise, rafineri kuruluşu ile Zonguldak’ın kömüre dayanan tek çeşit ekonomisine petrol ile ivme kazandırılacağını söyledi. Şirkete her türlü desteği saylayacaklarını belirten Erkmen, Zonguldak haklının da yatırımı desteklediğini kaydetti.

Vergi indirimi için Erdoğan ile görüşeceğim

RAFİNERİNİN kuruluş süresinin, hükümetle görüşülecek teknik konulara bağlı olduğunu kaydeden Vagit Alekperov, arazi tahsisi ve vergi konularında Başbakan Tayyip Erdoğan’la görüşeceklerini ifade ederek, "Bu kadar büyük bir projenin vergi indirimlerinden yararlanacağını düşünüyoruz. Enerji Bakanlığı’nın koordinatörlüğünde, bir çalışma grubu oluşturulmasını tasarlıyoruz" dedi. Alekperov, rafinerinin normal koşullarda tamamlanma süresinin beş yıl olacağını kaydetti. Alekperov, Erdoğan hükümetinin yasa değişiklikleriyle yabancı yatırıma uygun bir ortam yarattığını da belirtti. Alekperov, soru üzerine, Samsun-Ceyhan Petrol Boru Hattı için Çalık ve ENI ile görüşmediklerini ancak görüşmelerinin ihtimal dahilinde olduğunu söyledi. Lukoil’in kendi petrollerinin yüzde 60’ını yurt dışında pazarladığını vurgulayan Alekperov, ham petrol satışından çok işlenmiş ürün satışıyla ilgilendiklerini bildirdi. Alekperov, Samsun-Ceyhan projesinde finansman anlaşmasından önce teknik ve ekonomik olarak projenin ayrıntılarının hesaplanması gerektiğini ifade etti.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle