GeriEkonomi Lufthansa-Swiss Air birleşmesine onay
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Lufthansa-Swiss Air birleşmesine onay

Alman Lufthansa ile İsviçre'nin ulusal havayolu şirketi Swiss Air arasındaki birleşme sürecinde sona yaklaşılıyor. Swiss Air'de yüzde 20 hissesi bulunan İsviçre hükümeti bugün birleşmeye onay verdi.

Görüşmeleri yakından izleyen bir kaynak, Alman ve İsviçre havayolları birleşmesinin bugün bir basın toplantısıyla açıklanabileceğini kaydetti.

Birleşme kapsamında Swiss Air'in yüzde 14 hissesini elinde tutan küçük yatırımcılara Lufthansa tarafından yaklaşık 66 milyon İsviçre Frangı (56 milyon dolar) ödenmesi bekleniyor. Daha sonra kuracağı şirkette Swiss Air'in yüzde 49 hissesini toplamayı düşünen Lufthansa'nın tam entegrasyon için gelecek yıl başlarında harekete geçeceği belirtiliyor.

Birleşmeyle şirketin büyük ortakları ise, Lufthansa hisselerinin önümüzdeki 3 yılda göstereceği performansa bağlı olarak 400-500 milyon İsviçre Frangı aralığında bir bedel alacak.

İsviçre'nin Zürih kantonu dışında Swiss Air'in büyük hissedarları arasında Credit Suisse ve UBS gibi bankalar, Novartis ve Roche gibi ilaç şirketleri, gıda devi Nestle ile otomobil distribütörü AMAG bulunuyor.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle