Lübnan turları iptal

Ceyhun KUBURLU
18.08.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

Lübnan’da Mikdat Aşireti tarafından Türk vatandaşlarına yönelik başlatılan kaçırma eylemleri Ramazan Bayramı öncesi turizmi de vurdu.

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Başkanı Başaran Ulusoy, şirketlere “Lübnan turlarını iptal edin” çağrısında bulundu. Ramazan Bayarımı tatili için dün Türkiye’den Beyrut’a 400 kişinin gittiğini söyleyen Ulusoy, şöyle konuştu: “Turizm barış, güven ve huzur ister. Bunların sağlanamadığı durumlarda tatilcileri uyarmamız gerekiyor. Lübnan’da son yaşanan gelişmeler bizi tedirgin etti. Biz de yetkililer ile yaptığımız görüşmelerde bu konulara dikkat çekiyoruz. Bayram tatili için Lübnan’a gitmeye çalışan tatilcileri uyarıyoruz. Ayrıca tur şirketlerini de bilgilendirdik.”

Yılda 25 bin kişi gidiyor

Türkiye’den her yıl ortalama 25 bin tatilcinin Lübnan’a gittiğini hatırlatan Başaran Ulusoy, “Tatilcilerin çoğu bayramlarda Lübnan’a gitmeyi tercih ediyor. Bugün 8 tur şirketi Lübnan’a seyahat düzenliyor. 65 bin Lübnanlı da Türkiye’ye geliyor. Lübnan turizmde ilişkilerimizin güçlü olduğu bir ülkeydi. Ancak son gelişmeler iki ülke arasındaki turizmi vurdu. Bir ülkede güvenlik tam sağlanamıyorsa tatilcilerimizin bu ülkeye gitmesini istemeyiz” diye konuştu.

Bakanlık: Gitmeyin

DIŞİŞLERİ Bakanlığı’nca yapılan açıklamada, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının zorunlu kalmadıkça Lübnan’a seyahat etmekten kaçınmaları istendi. Açıklamada, “15 Ağustos 2012’de Lübnan’da aralarında bir vatandaşımızın da bulunduğu çok sayıda yabancı uyruklu kişinin kaçırılması ile, bu ülkedeki gelişmelerin vatandaşlarımızın güvenliğini olumsuz etkileyen bir mecraya girdiği görülmektedir. Vatandaşlarımızın zorunlu kalmadıkça Lübnan’a seyahatten kaçınmalarında fayda görülmektedir” denildi.


 

Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı