GeriEkonomi LPG teknelerde de kullanılacak
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

LPG teknelerde de kullanılacak

İpragaz Marinegas'ın, dönüşüm yapılan tekne motorlarında kullanım için Marinegas Engine ve tekne mutfaklarında kullanım için Marinegas Cuisine ile Marmara, Ege ve Akdeniz'deki tüm marinalarda teknelere hizmet vereceği bildirildi.

İpragaz'dan yapılan açıklamada, İpragaz Marinegas Engine ve tekne mutfaklarında kullanılacak özel tasarlanmış Marinegas Cuisine'in tanıtımları ve Marinegas Engine'nin dönüşüm için teknik servis hizmetlerinin Marmara, Ege ve Akdeniz'deki tüm marinalarda yaz boyu süreceği ifade edildi.

Çevreci yaklaşıma uygun bir sistem olan İpragaz Marinegas Engine'in, çevre dostu LPG sayesinde deniz kirliliğine yol açmadığı, LPG'nin birçok Avrupa ülkesinde teknelerde alternatif çevreci yakıt olarak yer bulduğu belirtildi.

İpragaz Marinegas Engine'in tekne motorunun ihtiyacı olan yüksek miktardaki LPG'yi sisteme tedarik ettiği dile getirilen açıklamada, ihtiyaca göre 12 ve 24 kilogramlık Marinegas Engine tüplerinin kullanılabileceği dönüşüm sisteminin, içten takmalı (inboard) ve dıştan takmalı (outboard), tercihen 250 HP güce kadar, 4 zamanlı benzinli deniz motorlarına uygulanabildiği kaydedildi.

Sistemin, hem yeni nesil enjeksiyonlu dıştan takmalı hem de karbüratörlü içten takmalı motorlarda güvenle kullanılabildiği vurgulanan açıklamada, güvenilirliği kanıtlanmış bir sistem olan marinegasın, tekne tipi, motor gücü ve kullanım şartlarına bağlı olarak benzine göre yüzde 40'lara varan tasarruf sağladığı bildirildi.

Marinegas Cuisine'in ise halihazırda teknelerde kullanılmakta olan mutfak tüplerinin yarattığı güvenlik ve korozyon gibi sorunları ortadan kaldırmak amacıyla özel olarak tekne mutfaklarında kullanım için üretildiği ifade edildi.

Açıklamada, tüplerin tabanının özel plastik bir malzeme ile kaplanarak tüplerin yüzey tutuculuğu ve korozyona mukavemetinin artırıldığı belirtilerek, “Yüzey tutuculuğunun artması teknelerdeki en büyük sorun olan kayma ve devrilme risklerini minimize etmiştir. Ayrıca, bu tüpler, ıslak/nemli yüzeyler ile temas sonucu oluşan korozyonu da engellediği için tekne içi temizlik problemlerini de ortadan kaldırmıştır” denildi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle