GeriEkonomi LPG istasyonları arasında 1 km mesafe olacak
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

LPG istasyonları arasında 1 km mesafe olacak

Şehir içi veya şehirlerarası trafiğe açık yollarda, iki otogaz istasyonu arasındaki mesafe, aynı yönde olmak üzere, şehirlerarası yollarda 10, şehiriçi yollarda bir kilometreden az olamayacak.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu'nun (EPDK) “Sıvılaştırılmış Petrol Gazları (LPG) Piyasası Lisans Yönetmeliği”ne göre tüm lisans sahipleri, faaliyetlerinin üçüncü kişiler nezdinde oluşturabileceği bedeni ve maddi zarar veya ziyanları tazmin etmek için gerekli mali sorumluluklara ilişkin zorunlu sigortaları yaptırmakla yükümlü olacak.

LPG dağıtıcı lisansı ve LPG depolama lisansı sahipleri, tesislerini ve LPG'yi, tüm risklere karşı sigortalamakla yükümlü kılındı.

LİSANS ALACAKLAR

LPG piyasasında faaliyet gösterecek gerçek ve tüzel kişiler, piyasa faaliyetleri ve piyasa faaliyetlerinin yürütüldüğü her bir tesis için EPDK'dan ayrı ayrı lisans alacaklar.

Lisanslar, LPG dağıtıcı, taşıma, depolama, otogaz bayilik, tüp imalatı, tüp muayenesi, tamiri ve bakımı başlıkları altında verilecek. Tüplü LPG bayileri lisansa tabi olmayacak.

OTOGAZ İSTASYONLARI

Otogaz istasyonu sahipleri, gerekli teknik düzenlemelere uygun, kamu kurum ve kuruluşlarından ruhsat, izin ve belgeleri almak, zorunlu sigortaları yapmak, elemanları eğitmek, istasyonunda sorumlu müdür bulundurmakla yükümlü olacak.

Otogaz istasyonları ve depolama tanklarının, dispenserlerinin, pompa ve aksamlarının, idari binalarının, metro hatlarına, okullara, camilere, hastanelere, çocuk parklarına ve kamu kullanımının yoğun olduğu tesislere, doğalgaz reglaj, depolama tankları ve baz istasyonları gibi yanıcı parlayıcı özellik arz eden depo ve tesislere, akaryakıt dispenserlerine olan mesafelerinin teknik düzenlemelere, standartlara, ilgili ve diğer mevzuata uygun, kendi mülkiyeti veya kullanma hakkına sahip olduğu alan içinde sağlanması zorunlu olacak.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle