GeriEkonomi Londra’daki 2.3 milyon liralık daireler için 100 Türk sıraya girdi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Londra’daki 2.3 milyon liralık daireler için 100 Türk sıraya girdi

Londra’daki 2.3 milyon liralık daireler için 100 Türk sıraya girdi
refid:19051102 ilişkili resim dosyası

İngiliz Berkley Group Londra’nın en lüks semtlerinden Kensington’da gerçekleştirdiği yeni konut projesini, Türkiye’de tanıttı. Berkley Grup Genel Müdürü Paul Vallone, “460 dairelik ilk etapta Türkiye için 25 daire ayırmıştık, 100 dairelik talep geldi. Şimdi mülakatla eleme yapacağız” dedi.

TÜRKİYE’nin ekonomik kriz sürecinden büyüyeyerek çıkması ve gayrimenkul sektöründeki yükseliş, Türk tüketicisini uluslararası gayrimenkul şirketlerinin de gözdesi haline getirdi. Son yıllarda Türklerin yurtdışında gayrimenkul alımlarının arttığı gören İngiltere’nin en büyük inşaat ve gayrimenkul geliştirme şirketlerinden Berkley Group, Londra’nın lüks semtlerinden Kensington’da hayata geçirdiği yeni konut projesinin tanıtımını İngiltere’den önce İstanbul’da gerçekleştirdi.
25 daire satacak
Proje için Türkiye’den 100 kişinin başvuruda bulunduğu, ön elemeden sonra 45 kişilik bir liste oluşturulduğu bildirildi. Haftasonu bu kişilerle yapılacak mülakatlar sonucu 25 kişi seçilecek ve bu kişilere konut satılacak. Satışa sunulan 460 daierinin fiyatları 805 bin sterlinden (2.3 milyon TL) başlıyor ve 6.5 milyon sterline (19 milyon TL) kadar çıkıyor.
Berkley Group Genel Müdürü Paul Vallone, “20 yıldır İngiltere’deki projelerimizi yurtdışında satıyruz. ‘375 Kensington High Steet’ adını verdiğimiz bu pojemizde özellikle Türkiye’den tüketicileri hedef aldık. Çünkü Türkiye’den yurtdışında konut alımına yoğun talep olduğunu gördük. Projede Türk tüketicisine 25 daire ayırmıştık” dedi. Gelen yoğun talebe bağlı olarak daha fazla daire satabileceklerini de belirten Vollone, “Güneydoğu Asya ülkelerinde, Moskova’da, Dubai’de ve ABD’nin bir kaç eyaletinde de projeyi tanıttık. Ortadoğu’da bazı ülkelere ve Hindistan’a da gideceğiz. İngiltere’de ise projenin tanıtımını 2012’nin başında gerçekleştireceğiz” diye konuştu.
2 milyar sterlin
Projenin 4 etaptan oluştuğunu, ilk etabına 750 milyon sterlin (2.1 milyar TL), projenin tamamı için de 2 milyar sterlin (5.8 milyar TL) yatırım yapılacağını kaydeden Vallone şunları söyledi: “Londra gayrimenkul piyasası 2007 yılında düşüşe geçmeye başlamış, bankalar kredi vermeyi kesmişti. Grup olarak nakit pozisyonda olduğumuz için projeye başlayabildik ve 20 ülkede satışını geçekleştiriyoruz. Türkiye’ye resmi olarak ilk kez geliyoruz.”
Uluslararası pazar
Berkley Grubu’nun 4.1 milyar sterlin varlığa ve 250 milyon sterlin nakite sahip olduğunu söyleyen Vallone şöyle devam etti: “1976’dan bu yana 30 bini Londra’da olmak üzere İngiltere’de 50 bin konut gerçekleştirdik. Londra’daki rezidansların yüzde 20’sini temsil ediyoruz. Satışlarımızın yüzde 20’sini uluslararası piyasaya yapıyoruz. Londra merkeze yakın semtleri ile uluslararası arena için de önemli bir konut pazarı.”

Çocukları Londra’da  okuyan aileler alıyor

Triangle Kurucu CEO’su Metin Güvener, “1996’dan bu yana gayrimenkul alım sürecinde yatırımcılarla çalışıyor, ihtiyaçlarına göre strateji belirliyoruz. Londra’da gayrimenkul yatırımının getirisinin farkında olan aileler ile çocukları okula giden aileler yoğun ilgi gösteriyor” dedi.

Londra gayrimenkulde cazibesini koruyor

İNGİLTERE’nin en büyük emlak pazarlama zincirlerinden Jones Lang LaSalle Direktörü Tim Wright, 2011 başından bu yana Türkiye dahil bir çok ülkeden tüketiciye toplam 1.25 milyar sterlinlik gayrimenkul satışı gerçekleştirdiklerini söyledi. Londra’nın sadece Avrupa’nın değil dünyanın önemli bir finans ve ticaret merkezi olduğuna dikkat çeken Wright, “Uzmanlar Londra’nın Kensington gibi semtlerinde bu yıl gayrimenkul fiyatlarının yüzde 8 arttığını belirtiyor. 5 yıl içinde de yüzde 30’u aşması bekleniyor” dedi  Charles Hause, Wolfe Hause ve Trinity Hause adını taşıyan 3 blokta 48 ile 136 metrekare arasında değişen 1,2 ve 3 odalı dairelerin fiyatları 805 bin sterlin (2 milyon TL) ile 6.5 milyon sterlin (19 milyon TL).


Yorumları Göster
Yorumları Gizle