GeriEkonomi Lokantalar ramazandan umutlu
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Lokantalar ramazandan umutlu

Tüm Restoranlar, Lokantalar ve Tedarikçiler Derneği (TÜRES) Yönetim Kurulu Başkanı Ramazan Bingöl, İstanbul'da günlük yaklaşık 6 milyon kişinin restoran ve lokantalarda yemek yediğini belirterek, “Bu ramazanda, tahmini günlük 7-8 milyon kişi restoran ve lokantalarda iftar yapar” dedi.

Ramazan Bingöl, kriz döneminde belli başlı firmalar yüzde 30 ile 50 arasında iş düşüşü yaşarken, paketleme hizmeti veren firmaların işinin arttığını söyledi.
Bingöl, “Sebebi, gruplar, büyük firmalar misafirleri geldiğinde veya öğle yemeğine gitmek istediklerinde daha önce dışarı çıkarken şimdi iş yerlerine paket istemeye başladılar. Dışarıda bu 100 liraya mal oluyorsa bu şekilde 50 liraya mal oldu. Krizde paket yapanların işi arttı” dedi.

Küçük esnaf lokantaları dedikleri lokantalarda bu ramazanda ciddi iş kaybı, büyük bahçeli lokantalarda ise iş artışı olacağını düşündüklerini ifade eden Bingöl, “Önceki ramazanlarda iftar saat 4-5 gibi açılıyordu. Herkes işinde olduğu için en yakın esnaf lokantasına gidiyordu. Fakat bundan sonraki ramazanlar keyfe dönüştü. Saat 8-9 gibi iftar açılacağı için herkes işinden çıkmış olacak. İftarda insanlar rahat edebileceği bahçeli ve geniş yerleri tercih edecek” şeklinde konuştu.
Ramazan Bingöl, İstanbul'da günde yaklaşık 6 milyon kişinin restoran ve lokantalarda yemek yediğini belirterek, ramazanda büyük restoran ve lokantalar dolacağı için bu sayının artacağını kaydetti.

Bingöl, “Bu ramazan tahmini 7-8 milyon kişi restoran ve lokantalarda iftar yapar. Ancak bu yerler büyük yerler olacak. Evlere paket servisi de artabilir” dedi.

“İÇECEK SATIŞI ARTACAK”

İftar menüsünün 15 liradan başlayıp 120-150 liraya kadar çıktığına da dikkati çeken Bingöl, şunları kaydetti:
“Bu kadar uçurum olmasına ben de şaşırıyorum. Bunun ölçüsü ne derseniz, ölçüsü yok. Uçurumu yaratan mekan farkı. Biz yemek satmıyoruz, ramazanda ambiyans, hayat tarzı satıyoruz. İnsanlar aslında ramazanda öğle yemeğinden daha az yemek yer. Yazın sıcak olduğu için de zaten su içilecek. Özellikle bu ramazanda içecek satışı artacak, insanlar karınlarını içecekle doyuracak.”

Kendi lokantasında bunun hazırlıklarını yaptığını anlatan Bingöl, ramazan menüsünde susuzluğu gideren, Osmanlı sarayında padişah içeceği olarak bilinen “demirhindi şerbeti” ile “meyan kökü şerbeti” sunduğunu, bunun yanında soğuk çorba verdiklerini belirtti.

Bingöl, ramazanda tüketimin artmasının da Türk insanının misafirperverliğinden kaynaklandığını, insanların misafirlerini iyi ağırlamak istediğini kaydetti.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle