GeriEkonomi Llyods Müslüman’a ‘pozitif ayrım’ yaptı İngiltere’de tartışma alevlendi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  2
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Llyods Müslüman’a ‘pozitif ayrım’ yaptı İngiltere’de tartışma alevlendi

Llyods Müslüman’a ‘pozitif ayrım’ yaptı İngiltere’de tartışma alevlendi
refid:12334299 ilişkili resim dosyası

İngiltere, ülkenin önde gelen bankalarından Llyods’un Müslüman müşterilerine uyguladığı ‘pozitif’ ayrımcılığı tartışıyor.

Lloyds TSB, Müslüman müşterilerinden kredili hesap limitlerini aşmaları durumunda diğer müşterilerine kıyasla çok daha düşük hesap aşım ücreti almakla kalmıyor, aynı zamanda faiz de işletmiyor. Küresel finansal krizde, devletin yüzde 43.5 olan hissesini yüzde 65’e çıkararak batmaktan kurtardığı Llyods’a bu şekilde müşterileri arasında ‘dini ayrımcılık’ yaptığı için eleştiri oklarının çevrildiği belirtiliyor.

Faiz yok, şeriata uygun
İngiltere’de Llyods’un kredili hesaplarında limitlerini aşan müşterilerine aylık 200 sterline (yaklaşık 330 dolar) varan tutarlarda hesap aşım ücreti talep ederken, Müslüman müşterilerinden ise sadece 15 sterlin (yaklaşık 25 dolar) ücret alması tartışma konusu oldu. Banka ise aradaki ücret farkının standart hesaplar ile İslami kurallara uygun hesaplar arasındaki farklılıktan kaynaklandığını açıkladı. Müslüman müşterilerden sadece hesap aşım ücreti alındığını doğrulayan banka, şeriat kurallarına uygun olarak müslüman müşterilere özel hesaplardan faiz alınmadığını kaydetti.

İsteyene İslami hesap
Lloyds’un sözcüsü, yaptığı açıklamada, İslami cari hesaplarda müşterilerinin dini inançları gereği kredi veya borçlanma faizi uygulamadıklarını belirterek, “İslami hesaplarımız geçmişi veya inancı ne olursa olsun herkese açıktır. İsteyen her müşterimize bu hesaplardan açarız. İslami hesapları diğer standart cari hesaplarla karşılaştırmak doğru değildir. Bu hesaplar geleneksel olanlardan farklı yapılandırılmıştır” diye konuştu.

Müşteriler eleştiriyor
En büyük hissedarı devlet olan Lloyds’un vergi mükelleflerinin parasıyla batmaktan kurtulduğuna işaret eden müşteriler, müslümanlara farklı bir uygulama yapılmasını eleştiriyor. Devlet, Lloyds Banking Grup bünyesinde bulunan 260 milyar sterlin (429 milyar dolar) tutarındaki riskli varlıkları üzerine alarak bankanın en büyük hissedarı konumuna gelmişti. Varılan anlaşma uyarınca devletin bankadaki hissesi yüzde 43.5’den yüzde 65’e çıkmış, bankaya ise kamu kaynaklarından 17 milyar sterlin (28 milyar dolar) aktarılmıştı. Sonrasında ise devletin hisselerdeki payı tekrar yüzde 43 seviyesine indirilmişti.

6 ayda 5.1 milyar dolar zarar yazdı

İNGİLİZ Lloyds Bankacılık Grubu, geçen ay yılın ilk yarısında 3.1 sterlin (5.1 milyar dolar) zarar açıklamıştı. Zararda, ocak ayında satın alınan HBOS’dan kaynaklanan batık kredilerin etkisi olduğu belirtildi. Lloyds, batık kredilerden kaynaklanan yükümlülüklerin yılın geri kalan bölümünde daha az olacağını ve 2010 yılında ekonomide iyileşme olabileceğini tahmin ediyor.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle