GeriEkonomi Liseliler, ABD’de “ilham veren takım” ödülünü aldı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Liseliler, ABD’de “ilham veren takım” ödülünü aldı

Liseliler, ABD’de “ilham veren takım” ödülünü aldı

ABD’de düzenlenen ve Dünyanın en prestijli robot yarışması olarak kabul edilen First Robotic Competiton’da ödül alan Şişli Mesleki ve Anadolu Teknik Lisesi öğrencileri yeni başarılara imza atmak istiyor

OKI Türkiye’nin ana sponsorları arasında yer adığı Şişli Mesleki ve Anadolu Teknik Lisesi ABD’de düzenlenen First Robotic Competiton’da (FRC) “Rookie Inspiration Award- İlham veren takım” ödülünü aldı. Ödül, yarışmaya ilk kez katılan ve projesi başarı kazanan okullara veriliyor. Şişli Mesleki ve Anadolu Teknik Lisesi Türkiye’de yapılan ve 23 lisenin katıldığı ön değerlendirme niteliğindeki yarışmada da 8 ödülün üçünü alarak ikinci olmuş ve Fikret Yüksel Vakfı tarafından yarışmaya katılan başarılı okullara verilen 6 bin ABD doları tutarındaki para ödülüne hak kazanmıştı.

FIRST® Robotics Competition 1992 yılından beri Amerika Birleşik Devletleri merkezli olarak düzenlenmekte olup, klasmanındaki en prestijli robot yarışı olarak kabul ediliyor. Yapılan etkinliklerde, öğrenci gruplarının belirli kurallar çerçevesinde takım kurmaları ve sonucunda da yarışacak bir robot programı geliştirmeleri isteniyor.

ROBOTLAR YARIŞIYOR
FRC’nin en önemli özelliği, öğrencilerin ders dışı bir alanda birlikte iş yapma, takım kurma özelliklerinin ve yaratıcılıklarının geliştirmesi. Bu nedenle geliştirilen robotlar sadece teknik açıdan değerlendirilmiyor, her robot bir proje olarak ele alınıyor ve planlama, tanıtım, sponsorluk görüşmeleri, ekip koordinasyonu açılarından ayrı ayrı değerlendiriliyor.

Her yıl farklı bir konseptle yarışmaya katılan öğrencilere ana tema dünyanın her yerine aynı gün, aynı saatte ABD’den iletiliyor. Yarışmaya katılan öğrencilerin tümüne aynı parçalar gönderiliyor. Bu yıl gerçekleştirilen FCR yarışmasına katılan öğrenciler robotu inşa ederken mühendislik becerilerini göstererek en gelişmiş robotu imal etmeye çalışıyor. Bu yıl robotlar, sahada farklı engelleri aşarak ilerlemek ve 2.5 metre yüksekliğindeki kulelere top atışı yaparak isabet kaydetmek için yarıştı. En fazla sayı yapan takım sahadan galip ayrıldı. Ancak genel değerlendirmede sadece sahadaki performans değil, ekibin farklı alanlardaki performansı ele alındı. FRC’ye ilgi her yıl artıyor.

 

 

Yorumları Göster
Yorumları Gizle