GeriEkonomi Lisanslı depoculuk desteklerine artış
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Lisanslı depoculuk desteklerine artış

Lisanslı depoculuk desteklerine artış

Lisanslı depolarda ilave kira, nakliye ve analiz desteği tebliği bugün Resmi Gazete’de yayınlandı.

Tebliğ ile ilgili ayrıntıları Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli paylaştı. Pakdemirli, “Destek miktarımız hububatta 3 liradan 6 liraya, pamukta 7 liradan 14 liraya, fındık, zeytin ve kapsama giren meyvelerde 10 liradan 20 liraya ton bazında olmak üzere yükseltilmiştir. Ayrıca nakliye desteği de 25 lira ton, analiz desteği de 25 lira parti başına olmuştur” dedi.

Tarım arazilerini çiftçilere kiraya vermeye başladıklarını anımsatan Bakan Pakdemirli, “218 bin çiftçimize 125 milyon lira inşallah destek sağlıyor olacağız. İsterse çiftçimize 10 yıl sonra bu araziyi alacak” diye konuştu. Bu uygulamanın çiftçiye getirdiği kazanç hakkında bilgi veren Pakdemirli, şu değerlendirmelerde bulundu: “Bakanlığımızın iki ayağı var. Birincisi ‘üreticimizi koruyacağız’, diğer ayağımız da ‘tüketicimizi kollayacağız’ diyoruz. Üreticimiz de enflasyona ezilmeden hakkaniyetli bir para alacak, tüketicimiz de enflasyonun çok üzerinde fiyatlarla karşılaşmayacak. Biz aslında, ağırlıklı olarak üretici tarafında olmamıza rağmen tüketici tarafındaki fiyat artışlarından da şu veya bu şekilde sorumlu bir bakanlığız. İki tarafı da izliyoruz.”

HAL YASASI ÇALIŞMASI

Hatay’da da bir dizi ziyaretlerde bulunan Bakan Pakdemirli, hal yasası hakkında da değerlendirmelerde bulundu. Yeni hal yasası üzerinde çalıştıklarını aktaran Pakdemirli, “Ürün tarlada 1 lira, tüketicide 4 lira. Bunu üreticimiz de 1 liraya satmamalı, 2 liraya satmalı, tüketici de 4 liraya yememeli, 3 liraya yemeli. Tarladan çatala kadar olan bu zincirdeki mutlaka ve mutlaka değer zincirini, yani herkesin alacağı payı hakkaniyetli bir şekilde dağıtmanın yolunu bulmamız lazım. Bunun için hal yasasını çalışıyoruz.”

Yorumları Göster
Yorumları Gizle