GeriEkonomi Lisans almayan artık LPG işi yapamayacak
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Lisans almayan artık LPG işi yapamayacak

Çoğunlukla taksilerde kullanılan sıvılaştırılmış petrol gazı (LPG) piyasasına kurallar geliyor. Bundan böyle LPG dağıtımı, taşınması, LPG tüpünün imalatı, dolumu, bakımı için lisans alınması zorunlu olacak. Dolum tesisleri ve otogaz istasyonlarında sertifikalı personel çalıştırılacak.

TBMM Genel Kurulu, LPG piyasası yasa tasarısını kabul etti. Halen faaliyet gösteren 800 otogaz istasyonunu, getirilen ‘güvenlik önlemlerine uymaları kaydıyla’ muaf tutan yeni düzenleme şu hükümleri içeriyor:

LİSANS ZORUNLU:

LPG’nin dağıtımı, taşınması ve otogaz bayilik faaliyetlerinin yapılması, LPG tüpünün imalatı, dolumu, bakımı ile bu amaçla tesis kurulması ve işletilmesi için lisans alınması zorunlu olacak.

SERTİFİKALI PERSONEL:

Dolum tesislerinde ve otogaz istasyonlarında çalışacak personelin eğitimi zorunlu olacak.

BİR YIL SÜRE:

Halen piyasada faaliyette bulunan ancak yasanın yürürlüğe girmesiyle birlikte lisans almak zorunda bulunan işletmeler, bir yıl içerisinde durumlarını yeni kurallara uygun hale getirecekler.

500 MİLYARA KADAR CEZA:

Lisans almadan piyasada faaliyette bulunan, piyasayı bozucu eylemlerde bulunan, dağıtıcı ya da rafinerici lisansı olmadan yurt dışından LPG ihalatı yapana 500 milyar lira para cezası verilecek.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle