GeriEkonomi Lira bollaştı, gecelik faizler yüzde 63’e indi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Lira bollaştı, gecelik faizler yüzde 63’e indi

Dün Merkez Bankası'nın piyasaya gerekli olan nakit parayı aktarması, gecelik faizlerin hem interbankta hem de repo piyasasında düşmesini sağladı. Gecelik repo oranı yüzde 63'lere gelerek iki gün içinde yaklaşık 120 puan düştü.

PARA piyasasında yeterli miktarda TL bulunması ve son günlede gerekli kredierinkısa sürede geleceğine yönelik açıklamaların yapılması gecelik faiz oranlarının bugün de düşmesini sağladı. Önceki gün gerilemeye başlayan gecelik faizler, dünkü ortalamaları itibariyle İnterbank'ta yüzde 63.04, repo piyasasındaysa 62.94 oldu. Hafta ortasında yüzde 187'ye kadar çıkan gecelik repo oranları, önceki gün gerçekleşen işlemler sonucunda 80 puan gerileyip yüzde 107'ye indiktensonradün de yaklaşık 45 puan geriledi.

İnterbank'taki gecelik ortalama oranlar da aynı şekilde hafta ortasında yüzde 116 gördükten sonra önceki gün yüzde 94 olduktan sonra dünkü işlemlerde 31 puan geriledi.

Bankalar, dün Merkez Bankası'na 158 milyon dolar ve 10 milyon euro satıp, 90 milyon dolar ile 2 milyon euro aldılar. Böylelikle, bankalar sekiz iş günü boyunca Merkez Bankası'na aralıksız olarak döviz satışı gerçekleştirdiler. Merkez Bankası'nın nakit para sıkıntısı ve döviz çekişi olduğu sırada 2 milyar dolara doğru inen net döviz pozisyonu, bu satışlar sonrasında 4 milyar dolara yaklaştı. Dün piyasalar, son üç günde olduğu gibi sabah saatlerinde tedirgindi. Gerçekleşen ilk işlemler, önceki günkü ortalama faiz oranlarına yakın seviyelerde bulunuyordu. Ancak piyasadaki TL miktarının, Merkez Bankası'nın fonlamalarıyla yeterli düzeyde kalması, gecelik oranların düşmesi sonucunu doğurdu.

Gecelik faizlerde yaşanan düşüş, bono piyasasına da yansıdı. Geçen hafta boyunca yüzde 80'in üzerind eseyreden gösterge niteliğindeki 20 Haziran 2001 vadeli tahvilin dünkü yıllık bileşik faiz oranı yüzde 77.94'e indi.

Borsa 135 puan düştü

ÖNCEKİ gün 9 bin 500 seviyesine çıkan İstanbul Menkul Kıymetler Borsası (İMKB), dünkü seansların sonunda yüzde 0.82 gerileyerek 9 bin 422 puana indi. Borsada ilk seans bir hayli moralliydi. 239 trilyon 474 milyarlira işlem hacminin gerçekleştiği ilk seansta İMKB-100 Endeksi, önceki güne göre 292 puan yükselip 9 bin 793 puandan kapandı. Özellikle, Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'nun (TMSF) elindeki bankalara gösterilen ilgi sonrasında dünkü ilk seans süresince bankaların hisse senetlerine yoğun ilgi gösterildi. Ancak, günün ilerleyen saatlerinde Ankara'da gerçekleştirilen TÜSİAD Yüksek İstişare Konseyi toplantısı sırasında iş alemiyle Hükümet arasında oluşan gerginlik, İMKB'yi olumsuz etkiledi. İkinci seansa bu nedenle moralsiz başlayan borsa, kapanış itibariyle ilk seansta aldığı puanları kaybedip günü önceki güne göre 78 puan kayıpla kapattı. Dow Jones ve Nasdaq endeksleri, dün de gevşedi. Microsoft'un, bu yılın son çeyreğinde düşük kár elde etme beklentisini açıklayıp, yatırımcıların yüksek kár beklentisini ortadan kaldırmasından sonra Dow Jones dünkü seanslara 135 puan düşüşle başladı. Nasdaq da 80 puanlık gerilemeyle girdi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle