GeriEkonomi Linde, Karbogaz’ı aldı, sıra İngiliz’e geldi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Linde, Karbogaz’ı aldı, sıra İngiliz’e geldi

Linde, Karbogaz’ı aldı, sıra İngiliz’e geldi
refid:4852421 ilişkili resim dosyası

Endüstriyel gaz üretiminde dünyanın önde gelen şirketlerinden biri olan Alman Linde, karbondioksit üreticisi olan Türk Karbogaz’ı satın aldı. 2004’ten bu yana aralıklı olarak süren görüşmeler sonucunda, Karbogaz’ın 22 yıllık ortağı olan Aytemiz Ailesi ile Amerikan şirketi Praxair, hisselerinin tamamını Linde’ye devretmiş oldu.

Karbogaz’ın Türkiye, Ortadoğu ve Balkanlar’da pazar lideri olduğuna dikkat çeken Linde Gas İcra Kurulu Üyesi Rainer Schlicher, "Bizim Karbogaz’ı satın almamızın en büyük nedeni komşu ülkelere önemli miktarda endüstriyel gaz ihraç etmesi ve her yıl büyüyüp kár etmesi. Bunun yanında İngiliz rakibimiz BOC’yi de önümüzdeki aylarda devralıp büyüyeceğiz" dedi.

HEDEF DÜNYA DEVİ OLMAK: Linde’nin sektörde gaz ve mühendislik ile forklift ve istif makineleri alanında faaliyet gösterdiğini belirten Schlicher, "Bugün dünyanın 55’i aşkın ülkesinde 1.5 milyon müşteriye hizmet veriyoruz. Eylül 2006 sonuna kadar yine endüstriyel gazlar konusunda bir dünya devi olan İngiliz BOC’yi 14 milyar dolar ödeyerek devralacağız. Hedefimiz endüstriyel gazlar alanında dünyanın en büyüğü haline gelmek. İngiliz BOC’yi devralarak ülke sayısını 85’e hizmet verdiğimiz müşteri sayısını da 3 milyona çıkaracağız. 2005 yılındaki ciromuz 9.5 milyar Euro. Yeni şirketlerle beraber 2007 yılında 20 milyar Euro hedefimiz bulunuyor" dedi.

PARA GETİRMEYE HAZIRIZ: Avrupa Birliği’nin tüm ülkelerinde aktif olarak çalıştıklarına dikkat çeken Schlicher, "AB ülkelerinin yanında Amerika ve Asya ülkeleri bizim için önemli pazarları oluşturuyor. Son 50 yıl da ismimizi Avrupa’da yaydık. Bu ilk defa yaptığımız bir operasyon değil. Coğrafi olarak genişlemeye çalışıyoruz. Çünkü müşterilerimizi takip ediyoruz. Bizim için şirketlerin sürekliliği önemli. Mevcut yönetim devam edecek. Yeni yatırımlar yapacağız. Fon aktararak şirketin genişlemesine katkı sağlayacağız. Linde Türkiye’ye para getirmeye hazır. Piyasadan daha hızlı bir büyüme için çalışacağız" dedi.

YATIRIMA DESTEK: Şirketin satılmasına rağmen görevinin başında kalacağını açıklayan Karbogaz Genel Müdürü Hüseyin Ergün, "Linde, mevcut yönetimi devam ettirmeyi planlıyor. Bunun yanında yatırım planlarımızı destekleyecek. Satış gerçekleşmeden önce 20 milyon dolarlık bir yatırım palanımız vardı. Sanıyorum Linde’de bu yatırıma destek verecek" dedi. Ergün, ayrıca Aytemiz Ailesi’nin bundan sonra enerji sektöründe büyüyeceğini vurguladı.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle